Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Muzeum Regionalne w Dębicy

Autor wpisu: Gosia
Data publikacji: 28.01.2013

Placówka muzealna, która zawiera wiele ciekawych historycznych i etnograficznych ekspozycji z regionu dębickiego, w tym unikatowe i interesujące eksponaty związane z wojskiem, które stacjonowało w tym mieście od drugiej połowy XVIII wieku do początków XXI wieku.

W 1960 roku nowo powstałe Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Dębicy [obecne Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dębickiej] wystąpiło do lokalnych władz z inicjatywą utworzenia w Dębicy regionalnego muzeum. Doprowadzono do powstania Izby Regionalnej, w której, pracując społecznie, zaczęto gromadzić głównie zbiory etnograficzne.

Mijały lata, a kolejne władze nie podejmowały tematu utworzenia muzeum. Sytuacja zmieniła się diametralnie, kiedy burmistrzem został Edward Brzostowski. Z jego inicjatywy Rada Miejska 30 stycznia 2003 roku uchwaliła utworzenie Muzeum Regionalnego w Dębicy i nadała mu statut. Decyzja ta została zaakceptowana przez ówczesnego ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego. Organizację muzeum powierzono Januszowi Ożogowi, który został jego pierwszym dyrektorem.

Na siedzibę instytucji przeznaczono budynek z końca XIX wieku po byłych koszarach kawalerii. Pierwsze zbiory muzeum pochodziły z Izby Regionalnej TPZD, zakładowych Sal Tradycji niektórych dębickich firm oraz od osób prywatnych. W 2007 roku dyrektor Ożóg odszedł na emeryturę. Nowym dyrektorem został Jacek Dymitrowski. Wówczas też w związku z akcją rewitalizacji terenów byłej jednostki wojskowej muzeum wzbogaciło się o dwa sąsiednie budynki. Jeden z nich został przeznaczony na stałą wystawę dotyczącą historii dębickiego garnizonu wojskowego, drugi zaś na archiwum i bibliotekę muzealną.


Obecnie muzeum posiada następujące działy: archeologiczny, etnograficzny, historyczny, sztuki i wojskowy. Placówka zawiera wiele ciekawych historycznych i etnograficznych ekspozycji z regionu dębickiego, w tym unikatowe i interesujące eksponaty związane z wojskiem, które stacjonowało w tym mieście od drugiej połowy XVIII wieku do początków XXI wieku. Budynek muzeum to jedna z licznych w mieście pamiątek po 3 Pułku Saperów.

W pięknym parku otaczającym muzeum stanęły czołgi, wozy artyleryjskie i inne pamiątki wojskowe. Zbiory muzealne to w większości eksponaty ochronione przed zniszczeniem i skrupulatnie przechowywane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dębickiej.


Dział archeologiczny prezentuje interesujące narzędzia (toporki i siekierki) oraz inne wytwory ręki ludzkiej pochodzące z dawnych epok archeologicznych, wczesnośredniowiecznego grodziska odkrytego w Braciejowej. Niezwykle interesującymi eksponatami są skamieniałe zęby mamuta oraz fragment kości mamuta wydobyte z koryta rzeki Wisłoka.


Do chwili obecnej w muzeum znajduje się sześć stałych wystaw ukazujących historię miasta i okolic od czasów najdawniejszych do 1944 roku. Są to wystawy:
„Pradzieje i wczesne średniowiecze Ziemi Dębickiej”
„Dębica i jej mieszkańcy od 1358 do 1939 roku”                                                         „Ziemia Dębicka w latach 1939-1944″
„Dębicki salonik muzyczny”
„Śladami rodzin: Bergerów, Kantorów i Pendereckich”
„Historia garnizonu dębickiego”


Oprócz tego muzeum posiada „Stare Kino”, gdzie można obejrzeć filmy dokumentalne dotyczące historii miasta i okolic, jak również spotkać się z interesującymi osobami podczas ich prelekcji. Muzeum jest w posiadaniu różnych filmów pochodzących z lat 70. XX wieku, nakręconych przez dębickich filmowców-amatorów na zlecenie ówczesnych władz politycznych. Od zniszczenia uratowane zostały przez działaczy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dębickiej i przekazane w 2008 roku do Muzeum Regionalnego w Dębicy. Stare Kino posiada autentyczne wyposażenie pochodzące z dawnego kina w Zakładowym Domu Kultury w Pustkowie Osiedlu. Zainteresowanie budzi zwłaszcza stary projektor z początku lat 60. XX wieku.


Muzeum prezentuje ekspozycje zewnętrzne i wewnętrzne. Na terenach Muzeum Regionalnego „pod chmurką” możemy zobaczyć interesującą kolekcję militariów, jak również zbiór wozów strażackich od końca XIX do połowy XX wieku.
Poza wystawami miejscowymi, Muzeum Regionalne prezentuje swoje eksponaty w następujących obiektach:

Osada Słowiańska w Stobiernej
• Ekspozycja „Historia obozów pracy przymusowej w Pustkowie i Poligonu Waffen SS Truppenubungsplatz Heidelager”

Oprócz tego prowadzi wystawy czasowe, tematycznie związane z terenami obecnych powiatów: dębickiego i ropczycko-sędziszowskiego, lekcje muzealne oraz warsztaty dotyczące historii kultury i sztuki. Dysponuje także nowo utworzoną biblioteką regionalną oraz własną salką projekcyjną.
Ciekawym projektem realizowanym przez Muzeum Regionalne w Dębicy są warsztaty muzealne. Istotnym warunkiem edukacji jest oparcie jej na prezentacji tematycznych zbiorów muzealnych. Nauczanie zyskuje w ten sposób materialne świadectwo, obrazujące określoną rzeczywistość.
Lekcja muzealna, realizowana w oparciu o wybraną ekspozycję muzealną, stanowi integralną cześć programowych zajęć szkolnych na określony temat. Prowadzone zajęcia wpisują się treści programowe z przedmiotów takich jak historia, język polski, wiedza o sztuce, muzyka, oraz plastyka dla poszczególnych poziomów edukacyjnych.


Warto na koniec zaznaczyć, że Muzeum Regionalne w Dębicy jest jednym z najmłodszych instytucji muzealnych w naszym kraju. Od niedawna można przestroić swoją uwagę na innego rodzaju produkt – refleksję podczas gorączki zakupów. Współpraca Muzeum i handlowej Galerii Dębickiej przy ulicy Nosala 2 w Dębicy zaowocowało ekspozycją przybliżającą obraz Dębicy na starej pocztówce oraz kolekcję przedmiotów towarzyszących różnym dziedzinom naszej wspólnej historii.
 

Źródło: http://muzeumwdebicy.pl/

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1273)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter