Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Architektura modernistyczna - kościół p.w. Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim

Autor wpisu: igotmymrG
Data publikacji: 11.02.2013
Okres historyczny: 20-lecie międzywojenne 1918-1939

 Modernistyczny kościół rzymsko-katolicki parafii p.w. Chrystusa Króla przy ul. Grobla/ Woskowa.

 Jest to najciekawsza realizacja modernistyczna na terenie miasta. Na obszarze historycznego Przedmieścia Mostowego, na którym od połowy XIX wieku bardzo intensywnie rozwijał się przemysł i związane z nim budownictwo mieszkaniowe dla robotników, został zbudowany nowy zbór dla parafii ewangelickiej tzw. Kościół Lutra.

Powstał w latach 1928-1930 według projektu Kurta Steinberga – architekta z Berlina, który pełnił funkcję kierownika Kościelnego Urzędu Budowlanego przy Ewangelickim Konsystorzu Berlina-Brandenburgii.

Świątynia składa się z założonej na planie kwadratu wysokiej wieży oraz korpusu nawowego utworzonego na planie rotundy. Wszystkie elewacje kościoła licowane są cegłą klinkierową. Wnętrzu budowli, poprzez wbudowanie czterech aneksów z klatkami schodowymi, nadano plan krzyża greckiego, a całość nakryto sklepieniem kopułowym. Większość elementów wystroju i wyposażenia kościoła pochodzi z okresu jego budowy.

Źródło: Pracownia Plastyka Miejskiego i Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gorzowie

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1408)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter