Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

RoztańczOna Manufaktura Zmysłów

Autor wpisu: kotkoru
Data publikacji: 11.02.2013

Czy zastanawialiście się kiedyś nad elementem, który występuje w życiu człowieka niemal od początku naszej obecności na świecie? Jego funkcje i rozumienie ulegały zmianom, różniły się w zależności od kultury, epoki , mody i wielu innych czynników, ale niewątpliwie jedno jest pewne – taniec towarzyszy człowiekowi od czasów najdawniejszych (co jest oczywiście wielkim uogólnieniem). Co więcej, taniec był nie tylko formą rozrywki, ale pełnił wiele innych funkcji (na przykład stosowany był przed walką, bitwą), a nawet stanowił przedmiot rozważań filozoficznych w Antyku.
Nie jest to jednak miejsce na naukowe dociekanie istoty tańca, próby zbudowania jego nowej definicji . Wydaje się, że w tak „roztańczonych” czasach jakie mamy obecnie, należy poświęcić choć kilka słów temu elementarnemu tematowi.

              Kilka lat temu w większych miastach zaczęły się pojawiać propozycje warsztatów rozwoju osobistego i terapii tańcem. Było to zanim jeszcze rekordy popularności zaczęły bić popularne show telewizyjne z udziałem gwiazd, które albo tańczyły na parkiecie, albo na lodzie. Ta popularność pociągnęła za sobą kolejne zjawisko, a mianowicie można było zauważyć prawdziwą eksplozję szkół tańca, które jednak z terapią nie miały nic wspólnego. Czy z rozwojem osobistym? Tego nie wiem. Z całą pewnością ludzie zaczęli się bardziej tańcem interesować i szukać. Okazuje się, że wariantów ekspresji jest wiele, w zależności czego oczekujemy od zajęć, jaki efekt chcemy osiągnąć.

Tego typu działaniami zajmuje się między innymi Manufaktura Zmysłów z Wrocławia, za którą kryje się postać pomysłodawczyni projektu - Agnieszki Zygmont. Już sama nazwa przedsięwzięcia kusi i wydaje się nawiązywać do twórczego procesu i pewnego jego efektu. Manufaktura – kojarząca się z miejscem gdzie coś się wytwarza, tworzy, produkuje, i zmysły – które wyzwalają się podczas tego procesu. Taniec jest jednym z możliwości kontaktu z sobą samym.

Okazuje się bowiem, że nie każdy posiada wrodzoną swobodę w poruszaniu się, każdy inaczej słyszy dźwięki, inaczej je czuje i inaczej wyraża poprzez taniec właśnie. Jest to uzależnione od wielu czynników: zewnętrznych i wewnętrznych. Nie chodzi tylko i wyłącznie o nasze poczucie rytmu - to jakby kwestia drugorzędna, chodzi o nasz stan emocjonalny, o kondycję psychiczną, osobowość czy świadomość ciała i ruchu. Jedno jest pewne: przez takie zajęcia uczestnicy mają szansę rozbudować pewność siebie i wzmocnić autoprezentację, a także pozbyć się tzw. złogów emocjonalnych, które niejednokrotnie blokują nasze działania, kreatywność i czystą chęć życia.

Choreoterapia to szeroka dziedzina zakładająca pracę nie tylko z ciałem poprzez ruch, ale także doświadczanie dźwięków i rytmu. Przy pełnej współpracy wszystkich tych elementów dochodzi się do pewnego stadium, który dla człowieka zdrowego może stanowić rozwój osobisty, a dla chorego uzdrawianie, formę złożonej terapii w drodze do lepszego samopoczucia.


            W ofercie Manufaktury Zmysłów każdy może znaleźć coś dla siebie. Tańce etniczne, w których często istotnym elementem jest taniec w kręgu, w grupach, korowodach. Dlaczego? Dla poczucia wspólnoty. Wspólnoty, w której ma się oparcie, bardzo prozaiczny przykład - kiedy ktoś pomyli kroki, grupa szybko wprowadzi go ponownie w rytm. Tego typu tańce w tradycjach wielu kultur wykonywane były w określonych sytuacjach, na przykład tak zwany zikr obecny w sufizmie, będący ekstatycznym tańcem, mającym wprowadzić w trans podczas modlitwy (znany jako taniec derwiszy), ale wykonywany także przez kobiety na Kaukazie (forma modlitwy za duszę zmarłej). Z tańców etnicznych można jeszcze wymienić dla przykładu taniec Masajów, czy taniec masek u Dogonów (który przybiera teatralną formę). W propozycji ekspresja ciała nie jest istotne jak się kto porusza - ważne jest by w określonych propozycjach instruktorki, w indywidualny sposób „opowiedzieć” siebie, swoją historię, poznać swoje możliwości, być może dowiedzieć czegoś nowego.

Rodzic i Ja to warsztaty skierowane do rodziców i dzieci, w celu lepszego poznania się, wzajemnego zrozumienia, odkrywania talentów i uczuć. Agnieszka działa holistycznie, ponieważ w ofercie Manufaktury znajduje się nie tylko taniec, ale i masaż (masaż PeLoHa), improwizacje, gry i zabawy o charakterze edukacyjno-integracyjnym.


               Wszystkie z proponowanych zajęć mogą stać się niezwykłą przygodą, podczas której uczestnicy poznają samych siebie, odkryją swój potencjał i zrelaksują, ale także otworzą na drugiego człowieka, nauczą się komunikowania z innymi, współpracy i empatii. Taniec i uczestnictwo w warsztatach ukierunkowanych na rozwój osobisty mogą podziałać rewitalizująco i energetyzująco. Oczywiście w dużej mierze zależy to od samego zainteresowanego, chodzi o to, aby się otworzył. Jeśli wykona ten krok …. ciało samo go poprowadzi a oczyszczony umysł zaskoczy spontanicznością. W tym rozumieniu taniec i ruch są najprościej rzecz ujmując – integracją.

Słów kilka
Agnieszka Zygmont - Certyfikowana Choreoterapeutka Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii przy Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, pedagog. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2012. Ukończyła I stopień instruktorski tańców etnicznych, tańców w kręgu oraz liczne warsztaty z dziedziny tańca, choreoterapii, improwizacji tanecznej, improwizacji w kontakcie, pracy z ciałem, 5 Rytmów, Ruchu Autentycznego, Metody Feldenkraisa, Life Art Process. Uczestniczyła w Festiwalu Tańca odbywającego się w Carvalhais w Portugalii. Ma doświadczenie zawodowe w pracy z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi, osobami niepełnosprawnymi. Współpracuje z Festiwalem Progressteron gdzie tworzy autorskie warsztaty. Prowadziła zajęcia dla Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka , Klubu Krasnoludka, zajęcia taneczne podczas Era Nowe Horyzonty oraz Joga w Parku.
Więcej informacji znajdziecie na :
www.manufakturazmyslow.pl
 

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1377)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

RoztańczOna Manufaktura Zmysłów
RoztańczOna Manufaktura Zmysłów
RoztańczOna Manufaktura Zmysłów
RoztańczOna Manufaktura Zmysłów
RoztańczOna Manufaktura Zmysłów
RoztańczOna Manufaktura Zmysłów
RoztańczOna Manufaktura Zmysłów

Mapa

Pliki do ściągnięcia

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter