Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Sochaczew i jego żydowsko - chopinowska tradycja

Autor wpisu: Dominika Kowalska
Data publikacji: 07.05.2013

To nadbzurzańskie miasto zewsząd otoczone jest zielenią. Sąsiadują z nim tereny leśne, Puszcza Kampinoska i Puszcza Bolimowska. Znajduje się tam też 500 letni dąb. Sochaczew obfituje w bogactwo architektoniczne. Będąc tu, szczególnie warto jest zwiedzić ruiny zamku książąt mazowieckich.

Zamek murowany wzniesiony został w połowie XIV w. za czasów panowania księcia Siemowita III. Znajdował się on w miejscu drewnianego grodu kasztelańskiego z początku XIII w., spalonego w 1286 r. w czasie najazdu litewsko-ruskiego.

W latach 1600-1630 starosta sochaczewski Stanisław Radziejowski z polecenia króla Zygmunta III Wazy dokonał gruntownej renowacji XIV-wiecznego gotyckiego zamku. Odbudowany zamek został zniszczony w 1655 r. w czasie najazdu szwedzkiego. Ostatniej restauracji zamku dokonał w latach 1789-1790 starosta sochaczewski Kazimierz Walicki.

W 1794 r. w czasie insurekcji kościuszkowskiej zamek został zburzony przez Prusaków. Od tej pory znajduje się w ruinie. Podczas I Wojny Światowej Sochaczew był obok Kalisza najbardziej zniszczonym miastem w regionie, a nawet w Polsce.


Innym ciekawym budynkiem jest zespół pałacowy w Czerwonce – klasycystyczny pałac zbudowany około 1800 roku według projektu Hilarego Szpilowskiego. W czasie okupacji niemieckiej dwór ten był siedzibą dygnitarzy hitlerowskich, zaś obecnie znajduje się tam Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia.


Sochaczew był niegdyś zamieszkiwany głównie przez Żydów. W XIX wieku Żydzi stanowili 80% ludności. Miasto posiada jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w Polsce. Cmentarz powstał  "co najmniej na przełomie XV i XVI wieku", a pierwsze wzmianki o tej nekropolii pochodzą z drugiej połowy XVI wieku.

Cmentarz zlokalizowany jest przy ul. Sierpniowej. W średniowieczu teren ten leżał poza miastem, jak podają materiały archiwalne "za zamkiem". Przez wiele lat na sochaczewskim beit kwarot chowano wyznawców judaizmu z Warszawy. Jednak nawet po zakupieniu gruntów pod cmentarz żydowski w Warszawie na Bródnie, niektórzy Żydzi ze stolicy grzebani byli nadal w Sochaczewie. Kierowała nimi chęć złożenia szczątków swych zmarłych w pobliżu rodzinnych grobów, jak również niechętny stosunek do dokonywania pochówków "na pustym polu" na Bródnie. Podczas II wojny światowej naziści zdewastowali cmentarz. Żydzi zostali zmuszeni do wyrywania macew, które następnie wykorzystano do prac budowlanych, między innymi na terenie lotniska we wsi Bielice. Cmentarz był też miejscem licznych egzekucji.

Niespełna 8 km od Sochaczewa znajduje Żelazowa Wola - miejsce urodzenia wybitnego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina. To ciekawe miejsce regionu, znane na całym świecie miejsce kultu kompozytora, licznie odwiedzane przez turystów i melomanów zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Żelazowa Wola jest szczególnie urokliwa od wiosny do wczesnej jesieni ze względu na swój piękny ogród. Być może ze względu na bliskość miejsca urodzenia kompozytora, w Sochaczewie odbywa się corocznie Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu, Przegląd Muzyki i Piosenki Młodzieżowej "Sochaczewska Vena" oraz koncert charytatywny "Muzyka z serca płynąca”,


11 grudnia 2011 w Kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Różańcowej (parafia św. Wawrzyńca) odbył się koncert znakomitego Akademickiego Chóru Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie pod dyrekcją Tomasza Hynka. Sochaczew jest bowiem jednym z miejsc na szlaku Mazowsza w Koronie - cyklu koncertów odbywających się w zabytkach architektury mazowieckiej. Parafia św. Wawrzyńca istnieje w Sochaczewie od XIII wieku. Kościół pw.Matki Boskiej Różańcowej ufundowany został przez księżnę mazowiecką Małgorzatę.


 

Źródło:

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1783)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Sochaczew i jego żydowsko - chopinowska tradycja

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter