Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Festiwal JACKOWE GRANIE

Data publikacji: 27.02.2013

 Festiwal „Jackowe Granie” organizowany jest przez Zakład Salezjański im. ks. Bosko w Oświęcimiu w terminie związanym ze świętem św. Jacka przypadającym na 17 sierpnia.

„Jackowe Granie” to cykl koncertów muzycznych odbywających się w scenerii jednego z najstarszych zabytków Oświęcimia - kaplicy św. Jacka będącej śladem po klasztorze zakonu dominikanów, który został sprowadzony do Oświęcimia przez św. Jacka Odrowąża oraz w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

W tym roku odbędzie się już VI jego edycja, która połączona zostanie z Peregrynacją Relikwii Świętego Jana Bosko!

Już dziś serdecznie zapraszamy!

 Festiwal „Jackowe Granie” jest organizowaną dorocznie od 6 już lat inicjatywą kulturalną, związaną tematyczne i czasowo ze świętem św. Jacka, przypadającym 17 sierpnia. Jest to cykl koncertów muzyki klasycznej, odbywających się w historycznym otoczeniu jednego z najstarszych zabytków Oświęcimia – gotyckiej kaplicy św. Jacka przy ulicy Jagiełły 8 oraz w sąsiadującym z placem Sanktuarium pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Początkowo festiwal „Jackowe Granie” miał charakter imprezy jednodniowej. W związku ze wzrostem zainteresowania, życzliwym przyjęciem przez mieszkańców Oświęcimia oraz wytworzeniem się pewnej tradycji już dwukrotnie festiwal był trzy dniowym wydarzeniem. Podobnie będzie w tym szóstym roku, który dodatkowo połączony będzie z Peregrynacją.

Festiwal dzięki obecności wybitnych polskich i zagranicznych artystów jest ważnym wydarzeniem muzycznym, które w doskonały sposób promuje województwo małopolskie i małopolską tradycję – wzmacniając tożsamość regionalną, promując lokalne święto oraz dziedzictwo kulturowe regionu. Dodatkowo festiwal pełni funkcję edukacyjną, gdyż przybliża lokalnemu środowisku osobę św. Jacka Odrowąża, związanego z Małopolską choćby przez sprowadzenie na te ziemie zakonu dominikanów (kaplica św. Jacka jest pozostałością ich oświęcimskiego klasztoru).

Wielką motywacją dla organizacji trzydniowego festiwalu „Jackowe Granie” są między innymi: wielkie zapotrzebowanie na ambitną ofertę kulturalną w naszym mieście i regionie, potrzeba promocji i praktycznego wykorzystania walorów historycznych zabytków Oświęcimia, niewielka liczba niebiletowanych imprez „kultury wyższej” w lokalnym środowisku (naszym priorytetem jest utrzymanie bezpłatnego wstępu na wszystkie koncerty), pragnienie stworzenia tradycji festiwalu muzycznego kojarzonego z Oświęcimiem oraz dowartościowanie postaci Świętego Jacka jako jednego z patronów ziem powiatu. Elementem, który ma dla nas olbrzymie znaczenie – pod względem promocji miasta, powiatu, ale i całego województwa - jest wzmożona liczba turystów zagranicznych odwiedzających nasze miasto w trakcie wakacji. Także im pragniemy zaproponować to właśnie międzynarodowe wydarzenie kulturalne, podnosząc tym samym rangę przedsięwzięcia.

W ubiegłym roku Festiwal „Jackowe Granie” objęty był patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy, Prezydenta Miasta Oświęcim Janusza Chwieruta i Inspektora Prowincji Krakowskiej Towarzystwa Salezjańskiego ks. Dariusza Bartochy.

ZAPRASZAMY!

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,5 (głosów: 883)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter