Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Muzeum Tadeusza Kantora

Autor wpisu: aveman89
Data publikacji: 18.03.2013
Okres historyczny: PRL 1944-1989

Dom rodzinny Tadeusza Kantora w Wielopolu.

Wielopole miało to szczęście, że tutaj 6 kwietnia 1915 r. przyszedł na świat jeden z największych artystów XX wieku – Tadeusz Kantor. Urodził się na starej plebani, gdzie w okresie zawieruchy I wojny światowej jego matkę Helenę przygarnęła babka Kantora, (przyrodnia siostra ks. Józefa Radoniewicza, miejscowego proboszcza) Katarzyna Berger.

Tutaj Tadeusz Kantor spędził pierwsze 6 lat życia w małym pokoiku wraz z siostrą, mamą i babcią wyrastając w klimacie dwuwyznaniowej kultury Wielopola (w okresie międzywojennym ponad połowa mieszkańców Wielopola to byli Żydzi).

Po śmierci ks. Radoniewicza konieczne było opuszczenie plebani więc kolejne 3 lata rodzina Kantorów (już bez ojca, który po I wojnie nie powrócił do nich) spędziła u krewnych w Wielopolu. Następne miejsca pobytu T. Kantora to Tarnów i Kraków.

Kantor odwiedzał Wielopole w czasach studenckich i wtedy zaprzyjaźnił się z miejscowym wikarym ks. Julianem Śmietaną, który zlecał przyszłemu artyście różne prace plastyczne, m.in. namalowanie portretu swego patrona św. Juliana.

W okresie, gdy reżyser teatru Cricot 2 cieszył się już międzynarodową sławą ta znajomość zaowocowała zaproszeniem wybitnego Wielopolaniana do rodzinnej miejscowości wraz z całym teatrem Cricot 2. Mistrz zaproszenie przyjął i 15 grudnia 1983 r. odbyła się w miejscowym kościele prezentacja spektaklu „Wielopole, Wielopole”.

Światowa sława reżysera Cricot 2 skłoniła mieszkańców Wielopola do starań o utworzeniu na starej plebani muzeum Artysty. Istniała taka możliwość, gdyż budynek ten nie był użytkowany przez parafię od 1990 r. Pomysł uczczenia sławnego Wielkopolanina poprzez utworzenie Izby Pamięci bądź Muzeum zrodził się 14 grudnia 1990 r., a jego pomysłodawcami byli uczestniczący w tym dniu w pogrzebie Artysty: ówczesny wójt gminy Władysław Tabasz, z-ca wójta Adam Czaja i przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Pasela. Ten pomysł wprowadzono w życie 6 lat później, gdy inicjatywy ówczesnego wójta gminy Juliana Zegara, ks. proboszcza Jana Bylinowskiego oraz dyrektora GOKiW Marcina Świerada 26 maja 1996 r. otwarto tutaj Izbę Pamięci Tadeusza Kantora. Niestety wkrótce, ze względu na zły stan budynku, który liczył wtedy 106 lat, Izbę zamknięto.

Idea upamiętnienia sławnego Wielkopolanina była jednak nadal kultywowana. W czerwcu 1999 r. powstało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej im. Tadeusza Marii Kantora. Prezesem Towarzystwa został burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak. W skład Zarządu weszli: ks. dziekan Jan Bylinowski, wójt gminy Julian Zegar, Krystyna Paryś – dyrektor SP w Nawisu, Jan Świstak – przewodniczący rady Gminy, Franciszek Ślusarczyk – radny oraz Marcin Świerad – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim.

Głównym celem Towarzystwa było pozyskanie środków na gruntowny remont starej plebani. Cel ten został osiągnięty w latach następnych głównie dzięki Bolesławowi Bujakowi, któremu w okresie gdy był posłem RP udało się pozyskać fundusze na odremontowanie Kantorówki. Dużą pomocą finansową wsparła ten pomysł również Cukrownia Ropczyce, dzięki jej prezesowi Stanisławowi Misztalowi, fundując nowy dach Kantorówki. 

Źródło: http://gokiw.wielopole-skrz.pl/?page_id=64

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1093)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter