Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Węgorzewo Koszalińskie

Autor wpisu: Piotr Kłobuch
Data publikacji: 21.03.2013

Czas zatrzymał się w Węgorzewie. Tu jeszcze wciąż można odnaleźć szachulcowe chałupy i stare przydrożne aleje lipowe...

Węgorzewo z Krainy w Kratkę


Na wschód od Koszalina, za wzniesieniami Góry Chełmskiej leży Węgorzewo Koszalińskie, miejscowość którą tworzyły pokolenia Kaszubów, Niemców i Polaków.
Nazwa miejscowości wywodzi się od istniejącego przed wiekami płytkiego i rybnego jeziora, które zarys mimo osuszenia, jest wciąż widoczny na zachód od miejscowości. Pierwsza historyczna nazwa miejscowości z 1339 r.  - Wangherowe, oznaczała miejsce obfitujące w „wangorze”, które poławiali tutejsi Kaszubi.


Po wygaśnięciu pomorskiej dynastii Gryfitów w 1648 r. Pomorze Zachodnie zostało zajęte przez Brandenburgię, co przyczyniło się do zanikania języka kaszubskiego i zastępowania go przez język niemiecki na tych terenach. Uwidoczniło się to też w zmianie nazwy miejscowości na Vangerow.


Węgorzewo leży na terenie urokliwej „Sianowskiej Krainy w Kratkę”, która przypomina naturalny skansen. Zachowały się tu ostatnie przykłady regionalnego budownictwa szachulcowego, które przez wieki było tradycyjnym, elementem krajobrazu Pomorza. Najcenniejszymi obiektami tego typu są leśniczówka i chałupa gburska z 1845 r. Warto dodać, że „gburami” nazywano od XV do XIX w bogatych niemieckich chłopów.
Węgorzewo jest otoczone z każdej strony lasami, a piękna przydrożna wiejska aleja 106 starych stuletnich lip, jest najbardziej charakterystycznym elementem miejscowości.


Na starym ewangelickim cmentarzu zachował się pomnik mieszkańców poległych podczas I Wojny Światowej. Obok pomnika powstało lapidarium stworzone przez 41 wolontariuszy z Węgorzewa. Jego otwarcie w 2011 r było okazją do zaproszenia i pojednania z byłymi niemieckimi mieszkańcami.


Mimo, że Węgorzewo zamieszkuje obecnie tylko 300 mieszkańców, to jest wśród nich wielu pasjonatów. Mieszkają tu rzeźbiarze i malarze, hodowcy psów i gołębi, miłośnicy koni i pszczelarze, pasjonaci lotów balonem, kajakarze i podróżnicy. Działają tu też dwa zespoły muzyczne, z których najbardziej znany jest „Złoty Dukat”, który specjalizuje się w ludowej muzyce ...czeskiej i słowackiej.


Nazwa zespołu „Złoty Dukat” nie jest przypadkowa, bo powstał on w 2009 dla uczczenia 670- lecia Węgorzewa. I jest to chyba jedyny przypadek w Polsce „wprowadzenia do obiegu” lokalnego dukata, który choć nie jest monetą, to jego wartość ciągle rośnie :)


Więcej informacji znajdziecie na naszej stronie:
www.aktywnewegorzewo.pl

 

 

 

 

 

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1085)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!
Może zainteresują Cię jeszcze:

Galeria

Węgorzewo Koszalińskie
Węgorzewo Koszalińskie
Węgorzewo Koszalińskie
Węgorzewo Koszalińskie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter