Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki" w Bliżynie

Autor wpisu: ula
Data publikacji: 27.03.2013
Okres historyczny: 20-lecie międzywojenne 1918-1939

 Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” 

domektkaczki.pl

Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” w Bliżynie zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na warsztaty tkackie i lekcje muzealne. Można nauczyć się tkać i zapoznać z procesem obróbki lnu, obejrzeć dawne stroje, sprzęty i narzędzia. 

 

 Historia muzeum zaczyna się w 1993 roku od pierwszych eksponatów: czółenka, nicielnic i płochy, części warsztatu tkackiego, oraz kobylicy do robienia szprych do drewnianych kół.  Narzędzia tkackie oraz kołodziejskie dały początek kolekcji związanej z dawną wsią, uzupełnianej do dziś. Kolekcja pokazywana była na wystawach w różnych placówkach kulturalnych, między innymi podczas festiwalu technologicznego Kuźnice Koneckie w Muzeum w Maleńcu i Muzeum Wsi Kieleckiej – Skansenie w Tokarni.

Dawne narzędzia, przedmioty codziennego użytku oraz tkaniny wykorzystywane były w pracy z młodzieżą, dziećmi i dorosłymi we współpracy ze szkołami: SP w Bliżynie i Prywatnym Zespołem Szkół w Skarżysku. Eksponatów przybywało, powstała stała wystawa w dawnych zabudowaniach gospodarczych i organizowane są warsztaty tkackie, pokazy oraz wspólnie z Gminą Bliżyn, Stowarzyszeniem RDEST i Stajnią Jagiełka cykliczne imprezy takie jak: Dzień Tkaczki w pierwszą sobotę października oraz  „Wio, koniku po chodniku”.

Domek Tkaczki uczestniczy w imprezach plenerowych, na których prezentuje dawne ginące zawody: tkaczki, garncarza, siodlarza i inne, odtwarzał  również dawną wioskę podczas festynu „Przystań Bliżyn – Glina i Tkanina” w 2011 r., uczestniczył w Targach Turystyki Wiejskiej Agrotravel w Kielcach w 2009 i 2010 roku, a w 2011 roku w programie „Kawa czy herbata”.

Organizuje warsztaty tkackie dla dzieci, młodzieży i dorosłych - w Domku Tkaczki można nauczyć się jak złożyć krosna, przygotować osnowę i wykonywać tkaniny oraz tkać na ramach, bardkach i krosnach poziomych. Dla dzieci organizowane są zabawy i gry terenowe „Jak to ze lnem było” a dla dorosłych nauka tkania.

Warsztaty tkackie dla dorosłych trwają trzy dni i organizowane są latem od piątku do niedzieli.

Muzeum znajduje się w Bliżynie ul. Zafabryczna 35 i jest czynne od maja do października. Zwiedzanie jest bezpłatne, trzeba tylko wcześniej ustalić termin. 

Kontakt - domektkaczki@gmail.com, tel. 604 750 288

Właściciele muzeum - Urszula i Grzegorz Jędrzejczykowie

 

Muzeum działa na podstawie regulaminu uzgodnionego z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego 25 czerwca 2012 roku.

 

Źródło: http://domektkaczki.pl/

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,8 (głosów: 1307)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Domek Tkaczki
Domek Tkaczki
Domek Tkaczki

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter