Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Białostocka Węglówka

Autor wpisu: Sylwia87
Data publikacji: 05.04.2013

Stolica ma swoje Soho Factory, Białystok zaś swoją Węglową. Czym jest Węglowa? Pod tym hasłem kryje się kompleks powojskowych magazynów, które za swoją siedzibę obrali artyści, ludzie kultury i wszyscy zapaleńcy, pragnący aktywnie działać w przestrzeni Białegostoku.

Węglówka, bo tak zwany jest teren przy ul. Węglowej, jako centrum kulturalne działa od 2008r. Jednak dopiero w 2011r. miało miejsce oficjalne przekazanie części tego terenu pod opiekę Pekaesowi – Pogotowiu Kulturalno-Społecznemu, które zobowiązało się do utworzenia tam Transgranicznego Centrum Kultury. Obecnie pieczę nad większością wydarzeń kulturalnych sprawuje właśnie Pekaes, ono też odpowiada za prowadzone tam remonty (które niestety wiążą się z zamknięciem niektórych magazynów).


Teren przy ul. Węglowej to właściwie główne centrum kulturalne Białegostoku i jedno z nielicznych miejsc, gdzie można organizować koncerty i większe imprezy. Poza koncertami i różnotematycznymi imprezami działa tu skatepark, teatr, Klub Węglowa (koncertownia), klub balonowy, swoje pracownie mają artyści, siedziby firmy, znajduje się tu nawet muzeum motoryzacji, a w planach jest budowa Muzeum Pamięci Sybiru. I to wcale nie wszystko, co znaleźć można w popularnej Węglówce.


Większość wydarzeń organizowanych przy Węglowej ma charakter sezonowy. Wraz nadejściem cieplejszych dni miejsce to ożywa. Otwarcie sezonu w roku 2013 (13 kwietnia) będzie początkiem działań w ramach projektu "Węglowa – Społeczna Koncepcja" Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie, realizowanego we współpracy z Fundacją Batorego, pod patronatem prezydenta Miasta Białegostoku. Ma to być "manifestacja zaangażowania oraz pracy użytkowników Węglowej oraz przybliżenie mieszkańcom miasta potencjału i urody tej przestrzeni”. W ramach projektu przygotowywanego przez Stowarzyszenie realizowany będzie cykl działań, w tym m.in. przeprowadzone będą badania społeczne oraz opracowana zostanie "Biała Księga Węglowej” opisująca historię i stan istniejący tego powojskowego kompleksu. „Działania te będą stanowiły źródło wiedzy dla uczestników warsztatów partycypacyjnych i mieszkańców miasta”. Swoje propozycje na zagospodarowanie przestrzeni Węglówki może zgłaszać każdy, przez co do cyklicznych wydarzeń takich jak Original Source Up To Date Festival, Galerii Bezdomnej, zawodów skatowych i oczywiście Juwenaliów, wydarzeń od lat odbywających się na tym terenie, już niedługo mogą dojść zupełnie nowe, warte uwagi inicjatywy.

Źródło: Węglowa Białystok, Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1611)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!
Może zainteresują Cię jeszcze:

Galeria

Białostocka Węglówka
Białostocka Węglówka
Białostocka Węglówka
Białostocka Węglówka
Białostocka Węglówka
Białostocka Węglówka
Białostocka Węglówka
Białostocka Węglówka
Białostocka Węglówka

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter