Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kinoteatr Projekt | Centrum Kultury w Lublinie

Autor wpisu: jkom
Data publikacji: 11.04.2013
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.


Kinoteatr Projekt został założony w 2001 roku przez Andrzeja Mathiasza. Misją Kinoteatru jest promocja ambitnego, wartościowego kina niezależnego oraz młodych, często debiutujących filmowców, zwłaszcza tych, którzy próbują tworzyć filmy o wysokiej wartości artystycznej.


Kinoteatr Projekt prowadzony przez Andrzeja Mathiasza i Andrzeja Rusina, działa w Centrum Kultury w Lublinie. Organizuje liczne pokazy, przeglądy i prezentacje filmów niezależnych i autorskich w ramach kilku cykli, starając się w ten sposób animować ruch kina offowego w Lublinie i regionie.

Kinoteatr Projekt jest organizatorem trzech autorskich festiwali – Złotych Mrówkojadów (od 2007), Międzynarodowego Festiwalu Młodego Kina Pełny Metraż (od 2006) i Festiwalu Filmów Dobrze Zakręconych (od 2008).

Szczególne miejsce w ramach działalności Kinoteatru zajmuje festiwal Złote Mrówkojady – największy i najbardziej międzynarodowy. Pokazywane są na nim niezależne filmy fabularne, dokumentalne i animowane, nie dłuższe niż 30 minut. Pełny Metraż, jako jeden z nielicznych w Polsce, służy prezentacji wyłącznie niezależnych filmów pełnometrażowych, a Filmy Dobrze Zakręcone poświęcone są krótkim, nieco szalonym formom filmowym.


W ramach Kinoteatru Projekt działa Koło Filmowe zajmujące się realizacją własnych projektów filmowych i służące wszystkim zainteresowanym jako forum dyskusyjne, miejsce wymiany poglądów, zdobywania filmowych doświadczeń. Dotychczas Kinoteatr zrealizował szereg projektów filmowych, pokazywanych na wielu przeglądach i festiwalach. Największym z nich, była współprodukcja pierwszego lubelskiego pełnometrażowego filmu fabularnego „Numer”, w reżyserii Andrzeja Mathiasza. Przez Koło Filmowe przewinęło się wielu młodych ludzi, którzy kontynuują swoje filmowe pasje w kraju i za granicą.

Przeglądy i pokazy organizowane w Lublinie przez Kinoteatr Projekt:

Future Shorts – filmy największej na świecie platformy prezentacji i promocji filmów krótkometrażowych. FS, organizowane przez Fundację Ad Arte od 2007 zdobywa coraz większe uznanie w oczach publiczności, twórców, przemysłu filmowego oraz mediów. Wybrane filmy z całego świata prezentowane są regularnie w kinach całej Europy, Afryki, Azji, Ameryki Północnej i Południowej.


World Shorts – pokazy monograficzne kina krótkometrażowego z poszczególnych krajów Europy i świata (we współpracy z Ad Arte).


Lubelskie edycje festiwali:
Short Waves – Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych Short Waves odbywa się co roku w ponad 30 polskich oraz kilku zagranicznych miastach i skupia się na promocji polskiej twórczości krótkometrażowej, zapraszając publiczność do głosowania na najlepszy spośród prezentowanych filmów. We wszystkich miastach, w których odbywają się festiwalowe projekcje, widzowie oddają swój głos na najlepszy film.
Euroshorts – lubelska replika Europejskiego Festiwalu Fabuły, Dokumentu i Reklamy. Festiwal promuje młodych, ambitnych, niezależnych twórców filmowych oraz debiutantów, a jego głównymi widzami są artyści, studenci i osoby zainteresowane najnowszymi trendami w reklamie.
Etiuda&Anima – to jeden z najciekawszych i najwyżej ocenianych polskich festiwali kina niezależnego i studenckiego, odbywający się w Krakowie od 1994 r.
Festiwal Filmów i Form Jednominutowych – Festiwal jest polską edycją docierającego już do ponad stu krajów na całym świecie, a koordynowanego przez TOM Foundation w Amsterdamie festiwalu „The One Minutes”. Podczas festiwalu prezentowane są najlepsze filmy autorów zafascynowanych możliwościami eksperymentowania z obrazem, ludzi traktujących film jako jedną z form tworzenia osobistych manifestów, autorów bawiących się sytuacjami, bohaterami i ich historiami. Jedyną zasadą i wymogiem jest długość filmu - dokładnie 60 sekund.

 

 

Źródło: http://kultura.lublin.eu/instytucje,1,160,Kinoteatr_Projekt.html?locale=pl_PL

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1100)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter