Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Teatr

Autor wpisu: jkom
Data publikacji: 11.04.2013
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Teatr Provisorium jest jednym za najważniejszych teatrów wychodzących z nurtu kultury studenckiej w Polsce. Pod tą nazwą teatr istniej od początków lat 70. i należy do nielicznego grona powstałych w tym okresie teatrów, które przetrwały do dziś. Od 1976 roku teatr funkcjonuje nieprzerwanie, ale jego skład wielokrotnie się zmieniał – dziś tworzą go Janusz Opryński i Jacek Brzeziński. Teatr od zawsze poszukiwał inspiracji w wybitnych tekstach polskiej i światowej literatury.

Pierwszą premierą w reżyserii Janusza Opryńskiego - dyrektora artystycznego teatru, było „W połowie drogi” wg „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Następnie spektaklem „Nasza niedziela” artyści umocnili swoją pozycję w studenckim ruchu kulturalnym. Kolejny spektakl „Nie nam lecieć na wyspy szczęśliwe” stał się jednym z najważniejszych przedstawień alternatywnych końca lat siedemdziesiątych.

Dwa lata później po „Pustej estrady” teatr zmuszony został do zawieszenia działalności. W 1982 roku wznowiono spektakl „Nie nam …” wzbogacony o sceny wyrosłe z więziennych doświadczeń aktorów. Kolejny rok przyniósł adaptację sceniczną „Innego Świata” Gustawa Herlinga - Grudzińskiego. Spektakl ten, podobnie jak „Wspomnienia z domu umarłych” wg Dostojewskiego grane były bez zezwolenia Cenzury.

W roku 1990 powstały „Ogrody” - spektakl uznany za jeden z najciekawszych realizacji sezonu. W 1991 roku w Moguncji Teatr Provisorium wraz z Teatrem Ósmego Dnia zaprezentował monumentalne widowisko plenerowe „Wschód”. Rok później odbyła się premiera „Z nieba, przez świat, do samych piekieł” - za ten spektakl Teatr otrzymał po raz pierwszy Fringe First na Festiwalu w Edynburgu. Rok później w Edynburgu zaprezentowano formalną i ideową kontynuację - spektakl „Współczucie”.

Przez pierwsze dwadzieścia lat działalności, Teatr Provisorium prezentował swoją pracę na licznych festiwalach europejskich, wielokrotnie też podróżował między innymi po Włoszech, Anglii i Niemczech. Obecnie w zespole pracują: Janusz Opryński, Jacek Brzeziński i Jan Piotr Szamryk.


W roku 1996 Teatr Provisorium nawiązał współpracę z Kompanią Teatr przy okazji spektaklu „Koniec Wieku” będącego próbą przeniesienia na scenę „Dżumy” Alberta Camusa. Wielki sukces przyniosła kolejna realizacja – „Ferdydurke” według Witolda Gombrowicza. Od tego czasu datuje się także zasada realizacji kolejnych spektakli wspólnie przez dwóch reżyserów - Janusza Opryńskiego i Witolda Mazurkiewicza. To spotkanie odmiennych teatrów, odmiennych sposobów pracy i dwóch reżyserów dało nadzwyczaj ciekawy efekt spotykający się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki polskiej i zagranicznej. „Ferdydurke” niemal jednogłośnie uznana została za jedno z najważniejszych wydarzeń w teatrze polskim lat dziewięćdziesiątych.

Po trzech latach nieustającej prezentacji „Ferdydurke” zarówno w Polsce jak i na scenach całego świata, w październiku 2001 roku odbyła się premiera „Scen z życia Mitteleuropy” według autorskiego scenariusza opartego na motywach „Niepokojów wychowanka Toerlessa” Roberta Musila. Dopełnieniem swoistego tryptyku scenicznego była realizacja w roku 2003 „Do Piachu” Tadeusza Różewicza. Inscenizacja ta, to dopiero drugie przeniesienie na scenę tego dramatu w ciągu 25 lat. Specjalnie dla zespołów Provisorium i Kompanii „Teatr” autor zniósł zapis autorski na swój dramat, jaki wprowadził po realizacji Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli. Spektakl zebrał bardzo dobre recenzje potwierdzone szeregiem nagród. Jesienią 2004 roku odbyła się premiera najnowszego spektaklu - artyści powrócili do twórczości Gombrowicza sięgając tym razem po „Trans-Atlantyk”.

Źródło: http://kultura.lublin.eu/instytucje,1,33,Teatr_Provisorium.html?locale=pl_PL

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 973)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Galeria

Teatr "Provisorium"
Teatr "Provisorium"

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter