Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach

Autor wpisu: kp
Data publikacji: 14.05.2013
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Muzeum, które uczy i bawi - pokazując jednocześnie zabytkowy sprzęt, z którego kiedyś człowiek był dumny, uważając go za niebywałe osiągnięcia.

Odwiedzając Muzeum przeżyjecie  niebywałą podróż w czasie - ekspozycja przeniesie was o ponad 40 lat wstecz. 40 lat w Informatyce to kilka wieków w Architekturze...

W magazynie muzealnym  zgromadzono ponad 900 eksponatów, z czego przygotowanych dla zwiedzających jest już ponad 150 komputerów i stale przygotowywane są kolejne.

W specjalnie zaaranżowanej scenerii piwnicznego- industrializmu oraz pomieszczenia przypominającego nieco giełdę komputerową z lat 80 tych lub klub komputerowy, ciągle się coś zmienia i pojawiają się nowe ekspozycje, mające na celu jeszcze szerzej opowiedzieć historię Informatyki.

 

W katowickim muzeum nie brakuje dorobku polskiej myśli informatycznej, która na razie prezentowana jest na blisko 70 eksponatach ze szczególnym uwzględnieniem takich rodzimych producentów jak MERA-ELZAB (obecnie Spółka Akcyjna) oraz Zakłady ELWRO z Wrocławia (niestety już nie istniejące).


Młodzi ludzie mogą "dotknąć" bitów i bajtów, oraz przekonać się, że smartfon, a właściwie jego procesor kiedyś był olbrzymią szafą do której transportu trzeba było używać kilku ludzi i samochodu dostawczego i nie dało się schować go w kieszeni spodni.

Istnieje także możliwość zamówienia lekcji muzealnych, niekoniecznie związanych tematycznie z dawną informatyką. Na komputerach 8 bitowych, przy pomocy programów edukacyjnych z Wysp Brytyjskich, możemy nauczyć się podstawowych praw Fizyki, obliczyć równania matematyczne, zbadać przebieg zmienności fukncji, wyrysować wykresy matematyczne, a w końcu zobaczyć nasz układ słoneczny i dowiedzieć się niesamowitych rzeczy nt faz księżyca.

Muzeum na chwilę obecną jest czynne w weekendy w następujących przedziałach czasowych :

PIĄTEK 16 - 19
SOBOTA 10 - 18
NIEDZIELA 15 -19

termin zwiedzana trzeba ustalić wcześniej:

kontakt :

email : muzeum@zabytkiinformatyki.edu.pl

tel: 32 740 47 20  lub bezpośrednio:kom: 515 630 813

 

 

Źródło: http://zabytkiinformatyki.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=85&Itemid=107

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1303)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter