Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

"Światowy Festiwal Prażonek"

Autor wpisu: kp
Data publikacji: 14.05.2013

W Porębie w woj. śląskim co roku organizowany jest „Światowy Festiwal Prażonek”.

Prażonki to potrawa pochodząca z Zagłębia Dąbrowskiego.
Prażonki sporządzane są z ziemniaków krojonych w plastry lub kostkę i duszonych w kotle ze smalcem, cebulą, kiełbasą, boczkiem, ew. burakami i marchwią, przykrywane liściem kapusty lub ew. papierem śniadaniowym, które to następnie dociska się ściśle i szczelnie pokrywką dokręcaną na śrubę. Doprawiane odpowiednio solą i pieprzem. Podawane zwykle z kefirem i mizerią. Inne nazwy to pieczonki, duszonki, duszaki, prażynki, duszone, maścipula, dymfoki, prażuchy.

Klasycznie przygotowywane na ognisku w żeliwnym kociołku (z dokręcaną pokrywką) produkowanym w Porębie (tylko w Porębie produkuje się jeszcze tradycyjne kociołki żeliwne), Myszkowie i Zawierciu.

Festiwal Prażonek organizowany jest w Porębie od 2003. Wszedł on już do stałego kalendarza imprez, bowiem corocznie przybywa wielu gości z różnych stron  województwa, kraju i nawet z zagranicy by spróbować prażonek z największego na świecie kociołka z którego wydawanych jest ponad 500 porcji. Wchodzi do niego 160 kg ziemniaków, 25 kg kiełbasy, 15 kg boczku, 12 kg cebuli a także posypuje się do smaku sól i pieprz.

14 marca 2006 roku, zgodnie z ustawą o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych oraz produktów tradycyjnych Biuro Oznaczeń Geograficznych i Promocji w Warszawie poinformowało, że na wniosek Marszałka Województwa Śląskiego „Porębskie prażonki” zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Źródło: http://www.porebianie.pl/aktualnosci/informacje-inne/346-zapraszamy-na-viii-wiatowy-festiwal-praonek

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1687)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

"Światowy Festiwal Prażonek"

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter