Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Szyb Wilson - Katowice-Janów

Autor wpisu: Conan
Data publikacji: 20.05.2013

"Myślę, więc jestem" mawiał Kartezjusz. Zdanie to świetnie przyswoił serialowy MacGyver, który potrafił z często bezużytecznych przedmiotów stworzyć coś praktycznego.
Niestety człowiek poza tym, że potrafi tworzyć, umie też niszczyć. Niszczenie wychodzi mu doskonale. Ile to domów powstało z kamienia, z którego postawiony był niegdyś zamek, który stracił właściciela. Przedstawię teraz obiekt, który zamiast niszczeć i zostać rozebranym, zyskał nowy blask. Niczym za sprawą MacGywer`a z budynku cechowni i łaźni dawnego szybu kopalnianego "Wilson" powstała...Galeria „Szyb Wilson”.

 Aby zgłębić historię tego miejsca musimy cofnąć się w czasie do 1918 roku, kiedy to według projektu braci Zillmann budynek ten powstał. Przylegał on do istniejącego w tym miejscu szybu kopalnianego „Wilson” głębionego już od 1864 roku, nazwanego tak na cześć prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Był on częścią kopalni „Giesche”, która otworzona była już w 1833 roku.

Budynek cechowni i łaźni był świadkiem przemian polityczny i kulturowych jakie miały miejsce na terenie Katowic w XX wieku. Raz właścicielem był Niemiec, innym razem Polak, a innym znów, Amerykanin. Gościła w swoich progach kolejne pokolenia górników i pozostałych pracowników kopalni.

Po II Wojnie Światowej zmieniono nazwę kopalni na „Wieczorek” od nazwiska śląskiego działacza komunistycznego zamordowanego w Auschwitz, Józefa Wieczorka.

Prace wydobywcze zakończono w 1997 roku.

I tu historia mogłaby dobiec końca. Na szczęście ktoś miał w sobie „żyłkę MacGywer`a”. Dawną cechownię i łaźnię zaadaptował do celów ekspozycyjnych i biurowych. Tutaj otwiera się nowy rozdział w historii wiekowego budynku. Tym razem budynek gości zwiedzających, chcących obejrzeć prace Lecha Kołodziejczyka, Jana de Weryhy-Wysoczańskiego i Galerii Bezdomnej. Poza tym, Galeria jest miejscem festiwali międzynarodowych i wernisaży znanych i mniej znanych artystów.

Obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Źródło:

internet

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1288)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter