Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Gwiazda baroku w Rzeszowie

Autor wpisu: Katarzyna Moniuszko
Data publikacji: 27.05.2013
Okres historyczny: Oświecenie XVIII w.

Nie było w Rzeczpospolitej w epoce dojrzałego baroku bardziej rozchwytywanego architekta niż Tylman z Gameren. Ten syn wytwórcy pasztetów z Utrechtu zrobił niezwykłą w karierę w II połowie XVIII w., zdobywając w Polsce szlachectwo, majątek i uznanie.

Tylman był pierwszym w Polsce architektem we współczesnym rozumieniu – nie nadzorcą budowy, a projektantem dzieła. W jego pracach można odnaleźć umiejętnie połączone wpływy sztuki europejskiej z polskimi gustami jego zleceniodawców. W Niderlandach Tylman poznał klasycyzujący barok, we Francji nowy typ rezydencji entre cour et jardin, a we Włoszech wille Andrei Palladia i rzymskie kościoły, m.in. słynne Il Gesu.

Choć Tylman swoją działalność w Polsce zaczynał od architektury militarnej, to bardzo szybko na jego talencie poznał się Stanisław Herakliusz Lubomirski. Z czasem architekt zdobył uznanie i kolejne zlecenia, m.in. w Rzeszowie, gdzie zaostał zatrudniony przez ród Lubomirskich, najzamożniejszych i nabardziej wpływowych magnatów w regionie.

Tylman z Gamren latach 80. XVII w. pracował nad rozbudową Zamku w Rzeszowie, projektując nowe fortyfikacje, nowe skrzydła i elewacje. Niestety, zamek tylmanowski nie przetrwał do naszych czasów. W 1902 r. Ze względu na zły stan murów rozebrano zamek i wybudowano na jego miejscu nowy.

W pobliżu zamku, na terenie dawnej winnicy, powstał pałac letni Lubomirskich z przełomu XVII i XVIII w. przebudowany w połowie XVIII w. w stylu maison de palace przez Karola H. Wiedemanna. Obecnie pałac utracił swoją wypoczynkową funkcję, na rzecz naukowej – znajduje się w nim Katedra Informatyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Słynne Collegium Resoviense ojców pijarów, obecne I Liceum Ogólnokształcące, jedna z najstarszych szkół średnich w Polsce, której uczniami byli m.in. Ignacy Łukasiewicz, Władysław Sikorski czy Julian Przyboś, swój ostateczny kształt zawdzięcza Tylmanowi z Gameren. Nadał on budynkowi skromną i wysmakowaną elewację w stylu baroku  klasycyzującego.

Częścią konwentu pijarów jest również kościół p.w. Św Krzyża. Jego fasada, podobnie jak w przypadku I LO została stworzona przez Tylmana w czasie przebudowy w latach 1705- 1707.

Źródło: http://www.rzeszow.pl/miasto-rzeszow/historia/zabytki-rzeszowa

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1676)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter