Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Aleja pod Kasztanami w Rzeszowie

Autor wpisu: Katarzyna Moniuszko
Data publikacji: 27.05.2013
Okres historyczny: 1800-1914

W centrum Rzeszowa, w pobliżu zamku i gwarnej ul. 3 Maja można przenieść się w spokojną atmosferę willowego osiedla z przełomu XIX I XX w.

Nazwa alei może zmylić spacerowicza – już od lat nie rośnie przy niej żaden kasztanowiec. Jednak nadal ta dawna oś barokowego ogrodu letniej rezydencji Lubomirskich zachowała swój parkowy charakter. Z czasem aleja stała się wąską uliczką z jednej strony zabudowaną willami i pałacykami, a z drugiej ograniczoną zamkową fosą.

Na przełomie wieków powstały trzy wille. Jedna z nich została wzniesiona według projektu inż. Hołubowicza w 1903 r. dla dr Jabłońskiego. Eklektyczna willa ze swoimi dekorowanymi portalami, obramieniami okien i mansardowym dachem, stylistycznie nawiązuje do architektury barokowej. Willę łatwo rozpoznać po zamieszczonym na jej elewacji popiersiu Adama Mickiewicza.

Dwie pozostałe wille zostały zaprojektowane przez Teofila Tekielskiego, w stylu naśladującym ludowe budownictwo szwajcarskie – stad wielopołaciowe, skomplikowane dachy, z ozdobnymi belkowaniami podtrzymującymi dach i elementami muru pruskiego. Mniejsza z nich, wybudowana w 1899 r. dla Władysława Pilińskiego swoją formą nawiązuje do niewielkiego cottage. Większa, dom własny architekta, przypomina niewielki zamek z wieżą i wmontowanym w fasadę zegarem słonecznym, stojącą przed budynkiem fontanna i rzeźbą sowy nad wejściem, od której willa wzięła swoją popularną nazwę Pod sową.

Przy Aleji pod Kasztanami znajduje się niszczejaca zabytkowa kordegarda ogrodu Lubomirskich, a na końcu ulicy – sam letni pałac magnatów. Choć minęło już 200 lat od czasu, kiedy Franciszek Grzegorz Lubomirski sprzedał swoją rezydencję wraz z sielskim ogrodem, to nadal w Alei pod Kasztanami czuć dawną atmosferę, zachęcajacą Rzeszowian do spacerów - również tych romantycznych.

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1470)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter