Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Zamek Lubelski i wzgórze zamkowe

Autor wpisu: BramaGrodzka
Data publikacji: 03.06.2013
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Pierwsze wzmianki na temat Lubelskiego Zamku znaleźć można już w aktach z XII-XIII wieku. W tym czasie na wzgórzu zamkowym znajdował się pierwszy zespół osadniczy, zaś już za czasów Jagiellonów, w budynku zamku mieściła się kwatera królewska. Zamek odegrał znaczącą rolę w historii Polski.

W 1569 roku zamek był miejscem obrad, a następnie zaprzysiężenia aktu Unii Lubelskiej. W wyniku wojen, jakie w XVII wieku przetoczyły się przez kraj, zamek został zniszczony. Z dawnej zabudowy zamkowej zachowały się do czasów współczesnych jedynie romański donżon i gotycka kaplica św. Trójcy.

W latach 1824–1826 na miejscu zniszczonego zamku wzniesiono nową budowlę w stylu neogotyckim, której pierwotnym przeznaczeniem było więzienie. W tym czasie w zamku oprócz więzienia funkcjonował również sąd, szpital, warsztaty i pralnia. Przez 130 lat istnienia więzienia w celach zamku i baszty więziono przywódców powstania styczniowego, rewolucyjnych działaczy z lat 1904–1907, w latach międzywojennych czołowych działaczy komunistycznych.
Podczas okupacji lubelski zamek był, po Majdanku, głównym ośrodkiem represji i terroru na Lubelszczyźnie. Po wojnie mieściło się w nim więzienie NKWD i UB. W 1954 roku władze przeznaczyły zamek na cele kulturalne

Z zamkiem związana jest też historia lubelskiej społeczności żydowskiej. Aż do końca II wojny światowej na Podzamczu znajdowała się dzielnica żydowska. W 1941 roku naziści utworzyli na tym terenie getto, które zostało zlikwidowane po wymordowaniu ludności żydowskiej.

 

Źródło: http://teatrnn.pl/leksykon/node/144/zamek_lubelski

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1490)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Galeria

Zamek Lubelski i wzgórze zamkowe

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter