Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. Ruskiej

Autor wpisu: BramaGrodzka
Data publikacji: 03.06.2013
Okres historyczny: Barok XVII w.

Cerkiew Prawosławna pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego przy ul. Ruskiej to miejsce w Lublinie, które nierozerwalnie łączy się z wielokulturowością tego miasta. Jest to miejsce styku kultury prawosławnej, unickiej i katolickiej. Cerkiew pw. Przemienia Pańskiego (Spasa) to pierwszy prawosławny sobór, który powstał w 1447 roku w Lublina.

Cerkiew prawosławna pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego wiąże się z historią społeczności prawosławnej i unickiej, zamieszkałej na terenie Lublinie. Budowa obecnego budyneku, wzniesionego w miejscu XVI-wiecznej drewnianej cerkiewki zniszczonej w wyniku pożaru, została ukończona w 1633 roku.

Dekoracja zewnętrzna znajdująca się na fryzie obiegającym prezbiterium posiada wyraźne cechy renesansu lubelskiego. Architektura budynku z wydzieloną częścią centralną, niegdyś zwieńczoną kopułą oraz okazałym ikonostasem z pierwszej połowy XVII wieku, stanowi typowy przykład budowli przeznaczonej do prowadzenia liturgii w obrządku wschodnim. W swojej historii cerkiew wielokrotnie zmieniała przeznaczenie, przechodząc z rąk wyznawców prawosławia do rąk unitów. W latach 1695–1864 była w posiadaniu bazylianów. Zmiany te zadecydowały o licznych przebudowach i zmianie wystroju świątyni.

Obecnie cerkiew pełni funkcję katedralną dla prawosławnej parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie, w której skład wchodzą dwie inne świątynie: kaplica pw. Świętych Niewiast Niosących Wonności, znajdująca się na cmentarzu przy ulicy Lipowej, oraz kaplica pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego przy ulicy Dolińskiego.

Źródło: http://teatrnn.pl/leksykon/node/275/prawos%C5%82awna_cerkiew_pw_przemienienia_pa%C5%84skiego_w_lublinie

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1298)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Galeria

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter