Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Państwowe Muzeum na Majdanku

Autor wpisu: BramaGrodzka
Data publikacji: 06.06.2013
Okres historyczny: II wojna światowa 1939-1945

W miejscu, gdzie w 1941 r. naziści założyli obóz zagłady, znajduje się obecnie Państwowe Muzeum na Majdanku, mające na celu upamiętnienie zamordowanych tu więźniów. Muzeum powstało już w 1944r. Stało się pierwszą instytucją tego typu na świecie. W 25. rocznicę wyzwolenia Majdanka na terenie byłego obozu stanął monumentalny pomnik, poświęcony ofiarom nazizmu, autorstwa inż. arch. Wiktora Tołkina. Monument składa się z dwóch głównych części: pomnika-bramy oraz wielkiego mauzoleum zawierającego prochy ludzkie z terenów obozowych.

Jesienią 1941 roku, zgodnie z decyzją władz hitlerowskich, na przedpolach Lublina rozpoczęto budowę obozu koncentracyjnego przeznaczonego dla 50 tysięcy osób. W 1942 roku wybudowano także komory gazowe oraz krematorium. Według ostatnich ustaleń osadzono tu ok. 150 tys. więźniów, z czego ok. 80 tys. zginęło. Ofiarami obozu byli głównie Żydzi, będący obywatelami Polski oraz innych krajów europejskich, a także Polacy, Ukraińcy i Rosjanie.

Więźniowie obozu tracili życie w wyniku egzekucji, głodu i chorób, a także w komorach gazowych. Masowa egzekucja na terenie obozu na Majdanku miała miejsce 3 listopada 1943 roku, kiedy rozstrzelanych zostało ponad 18 tysięcy Żydów. Obóz został wyzwolony w lipcu 1944 roku, a już w listopadzie tego samego roku na jego terenie utworzono Państwowe Muzeum na Majdanku. 

Źródło:

teatrnn.pl/leksykon/node/611/majdanek_hitlerowski_ob%C3%B3z_koncentracyjny_w_lublinie

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1305)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter