Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kościół pod wezwaniem św. Marcina w Donaborowie

Autor wpisu: Daria123
Data publikacji: 10.06.2013
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Drewniany kościół z 1405 roku ufundowany przez Władysława Jagiełłę. Zbudowany na planie krzyża łacińskiego. Przy kościele znajduje się kaplica pogrzebowa a kilkaset metrów dalej dworek w parku.

 Kościół pod wezwaniem św. Marcina z Tours ufundowany został w 1405 roku przez króla Władysława Jagiełłę, zaś kanonicznie erygował go biskup wrocławski, Wacław z Legnicy. Do parafii należały Donaborów, Jankowy i osada Ług.

Obecna świątynia zbudowana została w XVIII wieku, jest to budowla konstrukcji zrębowej, na zewnątrz oszalowana. Dwuspadowy dach, kryty miedzianą blachą, posiada barokową wieżyczkę na sygnaturkę, zwieńczoną latarnią z cebulastym hełmem. Świątynię wzniesiono na planie krzyża łacińskiego z prezbiterium zamkniętym trójbocznie, o tej samej szerokości co nawa. Wewnątrz, na belce tęczowej, wznosi się barokowy krzyż.

W głównym ołtarzu barokowo-klasycystycznym znajduje się obraz Matki Bożej Donaborowskiej, przedstawiający Dzieciątko podające Komunię Świętą Matce Bożej. Obraz ten odnalazł w 1956 roku ks. Stefan Tomaszkiewicz, ówczesny proboszcz donaborowski. Dopracował on brakujące jego części na podstawie podobnego wizerunku z Wielunia. Obraz ten pochodzi z lat siedemdziesiątych XV wieku.

W ołtarzach bocznych znajdują się: w pierwszym - obraz późnorenesansowy z XVII stulecia, przedstawiający koronację Matki Bożej, w drugim - późnobarokowy obraz św. Rocha, z I połowy XVIII wieku. Chrzcielnica pochodzi z II połowy XVII wieku, przedstawia anioła dźwigającego czarę.

Do naszych czasów dotrwał dzwon z 1547 roku z napisem „Ave Maria gratia plena” (Zdrowaś Mario, łaskiś pełna).

Przed kościołem znajduje się kapliczka z figurką Matki Boskiej ufundowana w 1905 roku na 500-lecie pafafii. 

 

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1422)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Kościół pod wezwaniem św. Marcina w Donaborowie
Kościół pod wezwaniem św. Marcina w Donaborowie
Kościół pod wezwaniem św. Marcina w Donaborowie
Kościół pod wezwaniem św. Marcina w Donaborowie
Kościół pod wezwaniem św. Marcina w Donaborowie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter