Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Partyzanci Ostrzeszowscy AK.Oddziały

Autor wpisu: SzewczykBrylak
Data publikacji: 10.06.2013
Okres historyczny: II wojna światowa 1939-1945

 Wojna w 1939 zmieniła życie każdego Polaka. Odczuli oni ja bardzo dotkliwie, wprowadzono różne restrykcje m.in. zamknięto szkoły dla polskich dzieci oraz kościoły dla Polaków. Niestety to nie koniec okropnych losów Polaków…

 Józef Ślęk miał 12 lat, gdy w 1939 wybuchła wojna, zamykano wtedy szkoły dla polskich dzieci oraz kościoły. Józef mówi, że jako młodzi chłopcy i dziewczęta z harcerstwa organizowali potajemne zbiórki a przywódcą tych zbiórek był Stanisław Stawski. Niestety, bardzo szybko dowiedział się o tym „Hitler Jugend” i jego działacze pobili wszystkich uczestników zbiórek i zakazali wszelkich spotkań. Postanowili oni zbierać po domach żywność i dostarczać ją do obozów, w których panował straszny głód. Terror się nasilał, zabierano Polakom radia, wysiedlano i wywożono Polaków do Niemiec na roboty .

Po półrocznym pobycie Józefa w więzieniu w Ostrzeszowie udało mu się zbiec. Trafił on pod skrzydła działającej na terenie Ostrzeszowa tajnej organizacji AK. Działał w niej do Grudnia 1944r. Niestety na skutek zdrady zostali otoczeni przez gestapo i aresztowani. Wszystkich skuto, powiązano łańcuchami i wywieziono do więzienia gestapo do Wielunia. Tam prowadzono śledztwo a zeznania wymuszano strasznymi torturami. Bito do nieprzytomności, duszono, głodzono i trzymano na mrozie nago.


W Wygodzie Tokarskiej znajdował się bunkier, gdzie ukrywali się partyzanci polscy.10 grudnia 1944 roku w pewnym momencie ktoś niespodziewanie otworzył klapę bunkru i dowódca Telesfor Krupa pseudonim "Grzyb" został przeszyty serią z automatu a po chwili wpada z powrotem do bunkru. Niemcy spędzili tam miejscową ludność, która posłużyła im jako tarcza ochronna. Partyzanci polscy mogąc użyć broni - nie zrobili tego. Poszli w niewolę poddając się strasznym torturom, umierali w więzieniach i obozach. Dzisiaj na miejscu bunkru stoi tablica upamiętniająca to miejsce i ludzi poległych tam w obronie naszej ojczyzny. 

 

Niedaleko miejsca kryjówki partyzantów, 10 grudnia 1989 roku w 45 rocznicę śmierci dowódcy Por. Telesfora Krupy oraz likwidacji bunkra przez Niemców, powstał pomnik poświęcony pamięci ostrzeszowskich partyzantów A.K. oddziału "Howerla". Jego fundatorem byli mieszkańcy Ostrzeszowa i Doruchowa.

 

 

Źródło: Wspomnienia mieszkańców

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1192)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Partyzanci Ostrzeszowscy AK.Oddziały "Howerla"
Partyzanci Ostrzeszowscy AK.Oddziały "Howerla"
Partyzanci Ostrzeszowscy AK.Oddziały "Howerla"
Partyzanci Ostrzeszowscy AK.Oddziały "Howerla"
Partyzanci Ostrzeszowscy AK.Oddziały "Howerla"

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter