Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Ulica Królewska w Lublinie

Autor wpisu: BramaGrodzka
Data publikacji: 12.06.2013
Okres historyczny: Barok XVII w.

Ulica Królewska w Lublinie zwana była dawniej Lwowskim Przedmieściem. Biegnie ona wzdłuż dawnych murów miejskich. Pierwsze kamienice zbudowano tu już na początku XVII wieku, dzięki przywilejom otrzymanym od Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy. W latach 1636–1658 zbudowany tu został zespół kościelno-klasztorny o wystroju barokowym należący obecnie do jezuitów.

W I połowie XIX wieku przy ulicy Królewskiej znajdowały się reprezentacyjne rezydencje zasłużonych dla miasta rodzin. Ulicę zamyka budynek archikatedry p.w. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Wczesnobarokowa fasada świątyni nawiązuje w swojej formie do rzymskiego kościoła Jezuitów – Il Gesu.

W katedrze znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej, znany w związku z cudem z 1949 roku, kiedy to na twarzy Madonny pojawiły się łzy. Na placu Katedralnym przed świątynią w 1918 roku odbył się akt zaprzysiężenia Polskiej Siły Zbrojnej. Z tego też miejsca w l980 wyruszały w kierunku placu Litewskiego marsze i pochody, m.in. demonstracje poprzedzające strajki w lipcu i sierpniu. Na początku ulicy Królewskiej znajduje się także siedziba władz regionu NSZZ Solidarność, będąca w latach 80. ważnym miejscem spotkań opozycji.

Źródło: http://teatrnn.pl/leksykon/node/1922/przewodnik_po_lublinie_%E2%80%93_%E2%80%9Eod_unii_lubelskiej_do_unii_europejskiej%E2%80%9D_%C5%9Bcie%C5%BCka_edukacyjna

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1416)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter