Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Dom Pomocy Społecznej w Marszałkach

Autor wpisu: Dubiel
Data publikacji: 14.06.2013

 Całość kompleksu Marszałki powstaje jako projekt hrabiny Von Bohlen (krewnej kanclerza Bismarcka) zbudowania sierocińca dla dzieci, w końcu XIX wieku. W skład budynków weszły: sierociniec, willa hrabiny, folwark i park. Początkowo w sierocińcu były dzieci tylko wywodzące się z rodzin protestanckich, potem przyjmowano wszystkie dzieci. Skupiał on około 200 dzieci.

 W 1918 roku Marszałki znalazły się na terenie Polski dawnego zaboru pruskiego. Wskutek tych zmian hrabina opuściła Polskę, a majątek przeznaczyła na sprzedaż. W 1932 roku całość została zakupiona przez zakon salezjanów zajmujących się wychowaniem młodzieży. Z tym celem został tu otwarty Dom – Seminarjum Filozoficzne, w którym do wybuchu 2 wojny światowej (1939r)studiowało od 200 do 300 kleryków. Po wkroczeniu Niemców do Polski salezjanie zostali wyrzuceni, a seminarium zamknięte. Niemcy przeznaczyli budynki dla ulokowania tu oddziałów Hitler – Jungen.

Po odzyskaniu niepodległości po 2 wojnie światowej salezjanie z powrotem otwarli tu szkołę z internatem dla młodzieży - chłopców (małe seminarium). Uczęszczało do niego około 200-300 chłopców z wielkopolski i terenów całej Polski (Małopolska i Śląsk), którzy uczyli się do zdania matury. W 1952 roku za rządów Bolesława Bieruta, na fali prześladowań Kościoła, szkoła i większość majątku została w jednym dniu odebrana salezjanom.

W budynku dawnego sierocińca, a za salezjanów internatu szkoły, władzę PRL otwarły Dom Pomocy Społecznej, który w ubiegłym roku (2012) obchodził swoje 60-lecie. W przylegającym do szkoły internatu budynku salezjanie jeszcze przed wojną zorganizowali kaplicę, która od 1950 roku, aby uniknąć bycia zabraną przez państwo stała się kościołem parafialnym, a willa hrabiny von Bohlen plebanią.

Dawne schronisko - póżniejsza szkoła salezjańska, a obecny DPS oraz willa są wzorem niemieckiej architektury ziemiańskiej  z pięknymi elementami muru pruskiego, dachówki typu mnich utrzymanej na budynkach, kamiennym fundamentem w środku w budynku willi utrzymano dawną piękną stolarkę, okien i drzwi. Kościół z racji swojej kilkuletniej przebudowy i redekoracji nie jest jednolity w stylu cenne artystycznie są figury: Chrystusa Króla - krucyfiks oraz przywiezione z Włoch Matki Bożej Wspomożycielki i św. Józefa.

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,5 (głosów: 1588)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter