Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kościół Przemienienia Pańskiego w Nowym Dworze Gdańskim

Autor wpisu: olek22
Data publikacji: 19.06.2013
Okres historyczny: 1800-1914

Ten rzymskokatlicki Kościół został wybudowany w stylu neogotyckim w latach 1848-1850. Umiejscowiony jest w Nowym Dworze Gdańskim przy ulicy Drzymały 3.

Katolicy ze stolicy Żóław w 1840 roku dostali pozwolenie na wybudowanie własnej świątyni. Siedem lat po wydaniu zgody rozpoczęła się budowa. Kościół zakonsekrowano 22 września 1851 roku, a dokonał tego biskup Franciszek Grossman. Ołtarz główny pochodzi z roku 1872. Znajduję się w nim obraz Przemienienia Pańskiego oraz rzeźby św. Andrzeja i św. Wojciecha - głównych patronów diecezji chełmińskiej.

Na terenie tej neogogotyckiej budowli nie przebywał jednak proboszcz, był to bowiem kościół filialny parafi Tiegenhagen - znajdującej się na terenie Żelichowa oraz Cyganka. W czasach wojny, świątynia uległa w niewielkim stopniu zniszczeniu. Do dziś Kościół Przemienienia Pańskiego jest jedną z dwóch świątyń w Nowym Dworze Gdańskim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: książka: „Tiegenhof-Nowy Dwór Gdański”, http://www.parafiaprzemienienia.nowydworgd.eu/

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1668)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter