Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Na skwerze Cichociemnych

Autor wpisu: Kamil Karski
Data publikacji: 24.06.2013
Okres historyczny: II wojna światowa 1939-1945

Idąc dalej, przecinając ulicę Mickiewicza wychodzimy na duży malowniczy skwer. Znajdująca się na niewielkim wzniesieniu przestrzeń łączy w sobie zarówno historię, jak i przeszłość miasta. Dawniej znajdował się tu dwór wójtowski, wieża obserwacyjno-altyleryjska, w końcu kamienice przy placu Pod Dwiema Pompami. W wyniku działań wojennych zostały one zniszczone.

 Obecnie po środku ustawiona jest rzeźba znakomitego rzeszowskiego Józefa Szajny. "Przejście 2000", bo taki tytuł rzeźba nosi, otoczona jest kamieniami-obeliskami z imionami rzeszowian, którzy zginęli w obozie koncentracyjnym. Byli to przede wszystkim młodzi chłopcy, schwytani w trakcie łapanki na ulicach miasta. Następnie uwięziono ich w piwnicach budynku Gestapo (obecnie mieści się tam Komenda Miejska Policji), następnie do więzienia na rzeszowskim zamku, by w końcu przenieść ich do Tarnowa i wysłać pierwszym transportem (tzw. tanowskim) do obozu zagłady KL Auschwitz. Schodząc dalej przed nami otwiera się widok na Plac Gancarski i ulicę Króla Kaziemierza, a dalej Szpitalną. Cały ten teren, począwszy od 1942 roku zajmowało rzeszowskie getto.

My jednak udajemy się w prawo ulicą Króla Kazimierza.

Źródło:

Bibliografia: Marek Czarnota - Rzeszowskie ulice i okolice, Rzeszów 2001 Franciszek Kotula, Tamten Rzeszów, Rzeszów 1998 Feliks Kiryk (red.), Dzieje Miasta Rzeszowa, t. I - III zakładka: Historia Rzeszowa, portal: http://www.mmrzeszow.pl/ hasło: Rzeszów, portal: http://www.sztetl.org.pl/ Portal informacyjny UM Rzeszowa, www.rzeszow.pl Gazeta Wyborcza Rzeszów

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1310)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Na skwerze Cichociemnych

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter