Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Ulica Króla Kazimierza i sprawy handlowe

Autor wpisu: Kamil Karski
Data publikacji: 24.06.2013
Okres historyczny: Oświecenie XVIII w.

Znajdująca się tuż przy Rynku uliczka zachęca do spacerów. Niewielkie sklepiki, popularne knajpki i pub są zdecydowanie bardziej kameralne od tych, znajdujących się w centrum Starego miasta. Nie każdy jednak wie, że to miejsce ma swoją bogatą historię. Większośc kamieniczek należał bowiem do rzeszowskich Żydów, podobnie jak większość sklepików przy niej zlokalizowanych.

Nieprzypadkowo więc patronem tej ulicy jest Król chłopów i Żydów. W 1706 r. Żydzi otrzymali (a według niektórych odkupili) od Lubomirskich prawo do osiedlania się w "starym Rzeszowie". Jedną z głównych uliczek, na której rozpoczęli budować swoje nowe domostwa była właśnie ta, położona na tyłach rynku, łącząca Plac Gancarski z kolejnym miejscem handlowym (zwanym Różanką). W początku XVIII wieku, społeczność Żydowska zajmowała się głownie handlem, a w katach miejskich przetrwały zapisy, że na 91 kupców w Rzeszowie, aż 84 jest wyznania mojżeszowego.

Z czasem zaczęto wykupywać również i inne nieruchomości, min. w Rynku i wzdłuż ulicy Matejki, która stała się typowo handlową uliczką pełną licznych kramów i stoisk z najróżniejszym towarem. Dla przykładu już około 30 lat później w Rynku znajdowało się 16 nieruchomości, należących do Żydów, min. szkołę, sąd, czy dom rabbiego. Powróćmy jednak ponownie na rynek, z którego rozpoczęła się nasza wędrówka. Tym razem naszym celem będzie sam ratusz!

Źródło:

Marek Czarnota - Rzeszowskie ulice i okolice, Rzeszów 2001 Franciszek Kotula, Tamten Rzeszów, Rzeszów 1998 Feliks Kiryk (red.), Dzieje Miasta Rzeszowa, t. I - III zakładka: Historia Rzeszowa, portal: http://www.mmrzeszow.pl/ hasło: Rzeszów, portal: http://www.sztetl.org.pl/ Portal informacyjny UM Rzeszowa, www.rzeszow.pl Gazeta Wyborcza Rzeszów

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1320)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Ulica Króla Kazimierza i sprawy handlowe

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter