Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Ratusz i wielka polityka

Autor wpisu: Kamil Karski
Data publikacji: 24.06.2013
Okres historyczny: 1800-1914

Ratusz to najbardziej reprezentacyjny budynek na rzeszowskim Rynku. To tutaj obradują miejscy rajcy, tu także sidzibę ma Prezydent Miasta. W lecie nie trudno natknąć się na pary młode, które opuszczają budynek, tuż po wypowiedzeniu sakramentalnego tak Ratusz nie tylko dziś jest areną politycznych zmagań. Jest nią od niemal 500 lat! A jak się do tego miała społeczność żydzi wpłynęli w jakiś sposób na rzeszowską politykę?

 

Choć ratusz nie kojarzy nam się niemal w ogóle z tym, co możemy określić słowem Judaica. Jak bardzo mylne jest to stwierdzenie, niech świadczy fakt, że od początku wyborów powszechnych w Galicji, a więc i w Rzeszowie (1867 r.) niemal zawsze 1/3 wszystkich rajców stanowili Żydzi. Ba! Nawet stanowisko wiceburmistrza nie było zakazane, a piastował je Wilhelm Hochfeld (w latach 1913 - 1935). Należy ponad to pamiętać, że w Rzeszowie istniała osobna gmina żydowska, posiadające prawa, niemal równe samorządowi.

Czymże jest jednak polityka regionalna? Należy tutaj pamiętać o rodzinie biednych, rzeszowskich Żydów - Izaaków, którzy w poszukiwaniu chleba wyruszyli najpierw do Krakowa, a następnie do Anglii. Tam los był dla nich na tyle łaskawy i sowje dotychczasowe porażki przekuli w wielki sukces. Z rodziny tej pochodził Rufus Daniel Izaacs (1860-1935), z wykształcenia prawnik, wzięty adwokat, a później znany polityk. Jako baron Reading of Erlegh był członkiem rządu brytyjskiego i ambasadorem, w 1921 r. został wicekrólem Indii!

Źródło:

Marek Czarnota - Rzeszowskie ulice i okolice, Rzeszów 2001 Franciszek Kotula, Tamten Rzeszów, Rzeszów 1998 Feliks Kiryk (red.), Dzieje Miasta Rzeszowa, t. I - III zakładka: Historia Rzeszowa, portal: http://www.mmrzeszow.pl/ hasło: Rzeszów, portal: http://www.sztetl.org.pl/ Portal informacyjny UM Rzeszowa, www.rzeszow.pl Gazeta Wyborcza Rzeszów

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1230)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Ratusz i wielka polityka
Ratusz i wielka polityka

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter