Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Śladami chasydyzmu i wielkiego handlu

Autor wpisu: Kamil Karski
Data publikacji: 24.06.2013

Od mistycyzmu i postępu - chasydów, haskalę, po sskrajną ortodokscję. Społeczeństwo żydowskie dawniej jak i dziś było silnie rozwarstwione, zarówno religijnie, jak i majątkowo. W Rzeszowie można było spotkać przedstawicieli wszsytkich stronnictw i profesji.

Z biegiem czasu przestrzeń między budynkami obrosła licznymi, nieistniejącymi już dobudówkami, tworząc owy żydowski akropol. Znajdowała się tutaj rytualna rzeźnia, żydowska szkoła, a także dom modlitwy chasydów. Domy modlitwy w Rzeszowie były szczególnymi instytucjami. Oprócz tego na placu "Pod Bożnicami", było ich jeszcze co najmniej kilka. Pełniły one funkcje miejsc spotkań ekskluzywnych, wykształconych mistyków. Pośród wielu znanych mistyków chasydzkich w Rzeszowie można wymienić m. in.: Aharon Shmuel Kaidenower autora "Birchat Hazevach", późniejszego rabbiego Amsterdamu, czy Gaon Rabbi Herszele Orenstein, który następnie objął funkcję rabbiego Brześcia Litewskiego. W Rzeszowie żył też wnuk Elimelecha z Leżajska, bodaj najwybitniejszego przedstawiciela tego nurty religii żydowskiej, jaki kiedykolwiek żył w Polsce.


Tym bardziej dziwić może fakt, że na placu Pod Bożnicami odbywał się handel. Zwyczajnym, przysłowiowym szmelcem, mydłem i powidłem. Zawsze było tam głośno, a handlarze starali się przekrzyczeń nawzajem, oferując coraz lepsze ceny.
Nie tylko taki handel był domeną żydowskich kupców. Duża część z nich wyspecjalizowała się w kontaktach dalekosiężnych, z Gadańskiem, Toruniem, czy nawet Lipskiem, a niektóre towary produkowane w Rzeszowie i okolicach trafiały do domów w Sztokholmie, Kopenhadze, Berlinie, czy Wiedniu. Być może to przyczyniło się do współczesnej roli handlu w rzeszowskiej gospodarce?

Źródło:

Marek Czarnota - Rzeszowskie ulice i okolice, Rzeszów 2001 Franciszek Kotula, Tamten Rzeszów, Rzeszów 1998 Feliks Kiryk (red.), Dzieje Miasta Rzeszowa, t. I - III zakładka: Historia Rzeszowa, portal: http://www.mmrzeszow.pl/ hasło: Rzeszów, portal: http://www.sztetl.org.pl/ Portal informacyjny UM Rzeszowa, www.rzeszow.pl Gazeta Wyborcza Rzeszów

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1275)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter