Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Synagoga w Grabowie nad Prosną

Autor wpisu: Jurii
Data publikacji: 24.06.2013
Okres historyczny: 1800-1914

 W 1820 r. Żydzi grabowscy zakupili od Magdaleny Tarnowskiej za cenę 91 talarów i 20 srebrnych groszy dom przy ul. Kępińskiej, w którym urządzono bożnicę

 W 1857 r. rozpoczęto budowę nowej murowanej synagogi, którą oddano do użytku w 1860 r. Wtedy też rozebrano starą drewnianą synagogę, liczącą (jak podaje A. Heppner) około 150 lat.

W przededniu wybuchu II wojny światowej administrację nad grabowską synagogą przejął rabin z Kępna.

Synagoga w Grabowie podczas wojny zamieniona została na magazyn, a po wojnie urządzono w niej kino. Budynek synagogi istnieje do dziś i jest miejscem spotkań Świadków Jehowy.[1.2]

Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta. We wschodniej części znajdowała się sala modlitewna, a zachodniej przedsionek nad którym znajdował się babiniec. Do dnia dzisiejszego zachował się częściowo wystrój zewnętrzny oraz niewielka apsyda we wschodniej części. Wykuto nowe otwory okienne. Na jednej ze ścian znajduje się tablica upamiętniająca istnienie synagogi.

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1054)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter