Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pora na dobranockę

Autor wpisu: Justyna Płonka
Data publikacji: 25.06.2013

Każdy z nas wraca pamięcią do okresu dzieciństwa, ówczesnej beztroski i zabawy. Tym co z pewnością kojarzy się z czasem, kiedy byliśmy dziećmi są dobranocki. Miejscem, w którym można przypomnieć sobie niepowtarzalne opowieści jest Rzeszowskie Muzeum Dobranocek PRL-u. 

Muzeum Dobranocek gromadzi filmiki i związane z nimi przedmioty, które przed snem oglądało w telewizji każde polskie dziecko. Dorośli wracają do wspomnień z dzieciństwa, dzieci z zaciekawieniem poznają sławnych, bajkowych bohaterów.
Muzealnej kolekcji (zbiór liczy ok. 2,5 tys. przedmiotów) dały początek osobiste pamiątki z dzieciństwa Wojciecha Jamy, który stworzył również internetowe Muzeum Dobranocek PRL.


- Wszystko zaczęło się od książek Juliusza Verne`a - opowiada Jama. - Potem były pierwsze komiksy Gapiszonowe, Gucio-Cezarowe, Bolko-Lolkowe. Dostawałem je od rodziców, sam też kupowałem, no i wymieniałem się z kolegami. Nazbierało się tego trochę. Kochałem te bajki, kochałem tych bohaterów. Chciałem być taki jak Bolek i Lolek; wtedy każde dziecko budowało tratwę jak oni. A że nie płynęła...


Każda bajka ma swoją salę. Swoje zbiory Wojciech Jama zdobywa w różny, najdziwniejszy sposób. Najdziwniejszy dla niewtajemniczonych, bo dla takich jak on hobbystów, internetowe aukcje i sieć przyjaciół-hobbystów na całym świecie to podstawa.


W muzeum znajdują się związane z „dobranockami” zabawki, oryginalne lalki z filmów, gry, plakaty, kartki, znaczki pocztowe, płyty winylowe, kasety VHS, czasopisma, komiksy, a także karty, puzzle, programy teatralne, plakaty kinowe, zestawy slajdów.
Ozdobą muzeum są oryginalne lalki z filmów kukiełkowych – Miś Colargol, Miś Uszatek, Plastuś i oryginalne folie z kadrami filmów animowanych – „Bolek i Lolek”, „Reksio” „Porwanie Baltazara Gąbki”.


W muzeum mieszczą się również rzeczy zdawałoby się zwyczajne, jak chociażby opakowania po artykułach spożywczych, które najczęściej, po uporaniu się ze smakowitą zawartością, wędrowały do kosza na śmieci. I właśnie z tej przyczyny, są to równocześnie rzeczy niezwykle rzadkie, trudne do zdobycia. W tamtych czasach powszechnego niedoboru, były to często artykuły, które nie tyle się kupowało, ile zdobywało. Są wśród nich między innymi opakowania po gumach balonowych "Bolek i Lolek", batonikach "Maja", "Ptyś", "Wilk i Zając", jogurtach, cukierkach itp. Są również artykuły spożywcze i kosmetyczne zachowane w stanie nienaruszonym, zarówno opakowanie jak i oryginalna zawartość - Miód sztuczny "Maja", olejek "Jacek i Agatka", mydełka "Jacek i Agatka", "Ptyś", "Gąska Balbinka", niektóre z nich mają już po prawie 40 lat.


Zbiory tego niezwykłego miejsca na mapie Rzeszowa, powstały dzięki pomocy ludzi z całego kraju, którzy na rzecz muzeum przekazywali swoje pamiątki. Stali się on jednocześnie współtwórcami tego obiektu wspomnień okresu PRL-u.
Muzeum Dobranocek znajduje się przy ul. Mickiewicza 13. Czynne jest od wtorku do piątku od 9.00 do 16.00. W weekendy natomiast galeria działa w godzinach 10.00-17.00. Miłego zwiedzania! 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1648)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter