Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Nienasycony Rzeszów

Autor wpisu: RzeszowskaMapaKultury
Data publikacji: 25.06.2013

Żyjemy w szybkim tempie, w świecie, gdzie wszystko się zmienia. To czas innowacji i nowych technologii. Nowego, kreatywnego sposobu myślenia o nas samych, naszym otoczeniu, miejscu pracy, a także o mieście, w którym żyjemy. Istnieje potrzeba silnej wzajemnej interakcji; między ludźmi, jak również i między instytucjami, a odbiorcami.

Trzecie miejsca - kawiarnie

W książce "A Great Good Place", Ray Oldenburg zwraca uwagę na rosnące znaczenie - jak to określa - „trzecich miejsc” we współczesnym społeczeństwie. Czym są trzecie miejsca? To ani dom, ani miejsce pracy, lecz lokale takie jak kawiarnie, księgarnie i bary kawowe z zakąskami i kanapkami. Stanowią „samo serce dynamiki społecznej danej wspólnoty”, gdzie ludzie „spędzają czas dla samej przyjemności przebywania w dobrym towarzystwie i prowadzenia ciekawych rozmów”.

W ostatnim czasie Rzeszów przechodzi pozytywną przemianę; staje się bardziej dynamiczny. Toteż hasło „stolica innowacji” może okazać się bardziej adekwatne niż dotychczas. Jednak nadal brakuje tu miejsc, które w swojej ofercie uwzględniają kulturalne potrzeby mieszkańców. Nie chodzi tu o kluby, czy dyskoteki, ale o kawiarnie kulturalne, w których organizowane byłyby różnorodne spotkania o tematyce kulturalnej, projekcje filmów, czy koncerty niszowych zespołów. Jak również dostęp do najnowszych wydawnictw o tematyce kulturalnej zdaje się być ograniczony.

Tam, gdzie tętni życie

Spacerując po Rzeszowie można natrafić na kilka miejsc, które starają się w różny sposób adaptować swoją przestrzeń, a poprzez swoje działania animować życie kulturalne miasta.

Pub Stara Drukarnia (ul. Bożnicza 6) działa na pograniczu pub’u i galerii. Regularnie odbywają się tu koncerty mniej znanych artystów i zespołów, wystawy prac z zakresu szeroko pojętej sztuki, a ostatnio są to najczęściej wystawy fotografii. Jest to na pewno jedno z tych miejsc, gdzie typowe życie kawiarniane łączy się ze sztuką.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić, jest istniejący od lat Pub Underground (ul. Matejki 10). Jest to jeden z najstarszych pubów w Rzeszowie, mieści się w ścisłym centrum miasta, w zabytkowych podziemiach. Pub Underground klimatem przypomina dobre, stare puby, gdzie wystrój wnętrza, muzyka i obsługa dobrze ze sobą współgrają. W Undergroundzie organizowane są koncerty, spotkania z artystami, wystawy fotografii. Miejsce wydaje się być otwarte na nowe, ciekawe inicjatywy kulturalne.

Podążając szlakiem miejsc kultury, odnaleźć można Estradę Caffe (ul. Rynek 26), która znajduje się w Rzeszowskich Podziemiach. Miejsce, to znane jest głównie z koncertów i różnorodnych imprez muzycznych. Odbywa się tu na przykład, jedna z cyklicznych imprez na terenie Rzeszowa i nie tylko - Beats of Silky Style. W Estradzie miała miejsca również premiera polskiego filmu deskorolkowego „Problem?”.

Będąc w centrum warto zajrzeć do Tawerny Żeglarskiej (Rynek 6, wejście od ul. Króla Kazimierza), gdzie panuje oryginalny wystrój, i przyjazna atmosfera. Miejsce, w którym nie tylko napijesz się rumu, ale i posłuchasz dobrej muzyki, również na żywo (Tawerna organizuje regularne koncerty i spotkania jam session). Odbywają się tu także Rzeszowskie Dni Kultury Marynistycznej.

Nieopodal rynku, po drugiej stronie Wisłoka funkcjonuje Klub Wytwórnia (ul. Rejtana 1). Jest to duża przestrzeń, w której głównie odbywają się koncerty znanych artystów, czy zespołów. Wytwórnia jest otwarta na każdy nurt muzyczny, a wystrój jest odpowiednio zaaranżowany do dużych koncertów. Ma swoich wiernych odbiorców.

Jutro będzie lepiej?

Kawiarnie i puby w Rzeszowie, pomimo że zapewniają łatwo dostępne źródło znajomości i interakcji międzyludzkich, to wiele im brakuje. Niestety prawie w ogóle nie ma tu miejsc, gdzie mieszkaniec miasta (tudzież turysta) może obcować z kulturą, mieć szerszy dostęp do wydarzeń kulturalnych, do spotkań ze sztuką, czy interesującą muzyką. A szkoda.

 

 

Tekst: Klaudia Mazur

 

Bibliografia: Florida Richard, Narodziny Klasy Kreatywnej, Narodowe Centrum Kultury, Warszawa 2010

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,5 (głosów: 1548)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Klub Wytwórnia
Klub Wytwórnia
Tawerna Żeglarska
Tawerna Żeglarska
Tawerna Żeglarska
Tawerna Żeglarska
Tawerna Żeglarska
Tawerna Żeglarska
Estrada Caffe
Estrada Caffe
Estrada Caffe
Estrada Caffe
Pub Underground
Pub Underground
Pub Underground
Pub Underground
Pub Underground
Pub Underground
Pub Underground
Pub Underground
Pub Underground
Pub Underground
Pub Underground
Stara Drukarnia
Stara Drukarnia
Stara Drukarnia
Stara Drukarnia
Stara Drukarnia

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter