Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kulturalna scena miasta

Autor wpisu: RzeszowskaMapaKultury
Data publikacji: 25.06.2013

W przestrzeni publicznej Rzeszowa mają miejsce różnorodne działania artystyczne, które integrują i aktywizują lokalną społeczność. Może nie jest ich wiele, ale nie można odmówić im eklektyzmu. Obok tradycyjnych form sztuki pojawiły się nowe - głównie festiwale prezentujące nowe brzmienia w muzyce.

Rzeszowski Rynek

Na rynku głównym Rzeszowa, gdzie odbędzie się tegoroczny Europejski Stadion Kultury, są realizowane festiwale takie jak np.: Międzynarodowy Festiwal Piosenki Rzeszów Carpathia Festival, Festiwal Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada”, Źródła Pamięci: Grotowski - Kantor - Szajna. Organizatorzy poprzez różnorodny i bogaty program wydarzeń, starają się ożywiać kulturalną scenę miasta.

Międzynarodowy Festiwal Piosenki Rzeszów Carpathia Festival, odbywa się w czerwcu. Festiwal ma na celu promocję młodych, uzdolnionych artystów. Jest to również prezentacja różnorodnej kultury muzycznej Europy i świata. Mieszkańcy Rzeszowa mają możliwość uczestniczenia w wydarzeniu o charakterze międzykulturowym.

Festiwal Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada”, który przypada na miesiąc maj, jest festiwalem organizowanym przez Teatr Maska, jeden ze stosunkowo niewielu teatrów lalki w Polsce. W programie Maskarady znajdują się spektakle teatrów z całej Polski, jak również i innych krajów, w tym roku np. z Białorusi, Czech i Ukrainy. Program festiwalu obejmuje różnorodne spektakle teatru formy, spektakle marionetkowe, czy projekty łączące animację z tańcem czy teatrem ruchu. Jest to również okazja do spotkania z twórcami spektakli, czy samymi artystami.

Na jesień, w październiku odbywa się wydarzenie dedykowane trzem wybitnym postaciom światowego teatru: Jerzy Grotowski, Józef Szajna i Tadeusza Kantor. Wydarzenie Źródła Pamięci: Grotowski – Kantor – Szajna jest próbą podkreślenia roli ich pochodzenia i jego wpływu na późniejszą pracę teatralną. W ciągu kilku jesiennych dni organizatorzy poprzez różnego rodzaju spotkania, konferencje, spektakle starają się przybliżyć współczesnemu odbiorcy sylwetki tych trzech ważnych postaci teatru. Wydarzenie to współorganizują Teatr Przedmieście i Teatr Maska w Rzeszowie.

Ożywione tereny przy Dworcu Kolejowym

Kolejną przestrzenią Rzeszowa zaadaptowaną na potrzeby kulturalne mieszkańców stały się nieużytkowane tereny PKP przy ul. Kochanowskiego. Jest to również próba podjęcia dyskusji na temat aktywizacji i rewitalizacji tych terenów. W tym miejscu w maju tego roku odbyła się kolejna edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej. Festiwal koncentruje się na problematyce projektowania przestrzeni miejskiej, tworzy pole do otwartej dyskusji nad potrzebą lepszego planowania rozwiązań urbanistycznych, kreowania przestrzeni wokół nas.

Program festiwalu obejmuje koncerty, spotkania z ciekawymi twórcami z różnych dziedzin, jak również zajęcia interaktywne dla dzieci - Zona Dzieciak. Festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Rzeszowa. Łączy to, co najważniejsze dynamikę życia ulicznego, kulturę, a przede wszystkim ludzi, którzy w sposób aktywny uczestniczą i korzystają z wydarzeń kulturalnych odbywających się podczas festiwalu.

Przy Dworcu Głównym w Rzeszowie, między pustymi halami PKP: Halą Wachlarzową i Halą Obrabiarek odbędzie się tegoroczny NoBorder Music Festival festiwal muzyki elektronicznej i klubowej. NoBorder znajduje się w programie Europejskiego Stadionu Kultury (czerwiec 2013). Festiwal muzyczny, który od pierwszej edycji ma coraz większą publiczność. Zgadzam się z organizatorami, taki festiwal był mieszkańcom Rzeszowa na pewno potrzebny. Dodatkowym atutem festiwalu jest miejsce, które w wyjątkowy sposób oddaje klimat imprezy.

Podpromie sportu

W sierpniu na parkingu przy Hali Sportowej Podpromie odbywa się Extreme Day. To wydarzenie mające na celu promocję sportów ekstremalnych i aktywności wśród mieszkańców miasta. Jest to również sposób na prezentację ludzi, dla których sport stanowi ogromną pasję. Extreme Day to przede wszystkim zawody, pokazy i projekcje multimedialne.

Przy Hali Podpromie działa Rzeszowski SkatePark (skatepark-rzeszow.pl) na którym we wrześniu odbędą się zawody Concrete Madness - Rzeszów zawody z seri PRL czyli Polish Rolling League.

Przy Wisłoku

Na Bulwarach Rzeszowskich odbywają się różne wydarzenia kulturalne, lokalne imprezy, czy koncerty plenerowe. Ma tu miejsce m.in. Festiwal Kultury Rowerowej „Święto Cykliczne”, czy np. Przegląd Rockowa Noc o statuetkę Nalepy - konkurs rockowych zespołów muzycznych, organizowany w ramach Festiwalu Breakout Days.

Są to również tereny przeznaczone do aktywnego spędzania czasu wolnego.

 

W dobrym kierunku

Przestrzeń publiczna Rzeszowa żyje swoim tempem. Raz wolniej, raz dynamiczniej. Na pewno warto obserwować jak się zmienia. Warto, również myśląc o zmianach, podjąć działania, które zakładają długofalowe myślenie o rozwoju miasta. Dzięki m.in. wyżej wymienionym festiwalom, czy innym inicjatywom, które wzbogacają krajobraz miasta, możemy jednak mówić o lokalnej scenie kulturalnej. Miejmy nadzieje, że Rzeszów będzie nadal zmierzać i rozwijać się w tym kierunku.

 

Tekst: Klaudia Mazur

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1527)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

NoBorder 2012
NoBorder 2012
Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2013
Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2013

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter