Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Na wagarach też tu przyjdziemy

Autor wpisu: RzeszowskaMapaKultury
Data publikacji: 26.06.2013

 Galeria Fotografia Miasta Rzeszowa to wyjątkowa instytucja kultury, która na mapie stolicy Podkarpacia pojawiła się w 1992 roku. Do dzisiaj, jest miejscem gdzie miłość do tej dziedziny sztuki wypływa z każdego zakamarka. Bez wątpienia, zapewnia bliskie i prawdziwe spotkania z wyjątkowymi artystami.

Nie zawsze proste początki

W 70 i 80 latach XX wieku, rzeszowskie środowisko fotograficzne charakteryzowało się znaczącym wpływem na rozwój polskiej sztuki fotografii. Jednakże przełom polityczny, jaki miał miejsce w latach 90 przyczynił się do kryzysu tzw. instytucji pozarządowych. Na skutek tego rozpadły się prawie wszystkie stowarzyszenia fotograficzne w Polsce. Irena Gałuszka, prezeska Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego, od 1990 roku stara się utrzymać działalność organizacji i nie stracić dotychczasowego dorobku jej członków.

W listopadzie 1991 roku, Pani Irena rezygnuje z funkcji prezesa RZTF i całą swoją energię ukierunkowuje na utworzenie Galerii Fotografii. Następują rozmowy na temat utworzenia instytucji z komisjami Rady Miasta Rzeszowa, powstają projekty dokumentów potrzebnych do zarejestrowania działalności nowej placówki kultury i inne działania niezbędne do funkcjonowania miejsca kultury na mapie miasta.

Cel Pani Ireny i sympatyków rzeszowskiej sztuki fotograficznej zostaje osiągnięty, 21 stycznia 1992 roku zostaje powołana Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa. Instytucja podejmuje się kontynuacji działań środowiska fotograficznego w Rzeszowie na bazie dorobku i tradycji Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Misja instytucji spełnia się do dzisiaj. Galeria pełni ważną rolę w rozwoju rzeszowskiej fotografii, promocji tej dziedziny sztuki i kształceniu młodych ludzi zafascynowanych opisywaniem rzeczywistości przy pomocy fotograficznych ujęć i kadrów.

Prezentacje i zjawiska różnorakie

Najważniejsze w Galerii są wystawy, to wokół nich kręcą się najważniejsze działania instytucji. Różnorodność jest chyba najlepszym słowem do określenia fotografii zaprezentowanych w galerii do dzisiaj. Zwiedzający mają szansę przenieść się do innych krajów, poznać grupy etniczne oraz narodowościowe, podziwiać piękne polskie miejsca i widoki. Pani Irena Gałuszka z  sentymentem wspomina jedną z pierwszych wystaw zaprezentowanych w Galerii, prac Edwarda Hartwiga- jednego z najbardziej znanych fotografów polskich w świecie.

„Kiedy zapytałam Pana Edwarda- dlaczego do rej pory nie miała wystawy w Rzeszowie, odpowiedział: Po prostu- bo nikt mnie jeszcze nie zaprosił! Więc zaprosiłam po raz pierwszy do Rzeszowa legendę polskiej fotografii i z przyjemnością przyjechał do nas. Wernisaż był wspaniały. U Pana Edwarda chwilami pojawiały się łzy wzruszenia”.

Wciąż powstają nowe tematy i pomysły na to, co jeszcze przybliżyć regularnym odwiedzającym jak i osobom, które dopiero zaczynają przygodę z GFMR. Pani Irena Gałuszka zdradza jednak, że Rzeszowianie pasjonują się najbardziej dziejami miasta i twórczością rodzimych fotografików.

Dla każdego zainteresowanego coś innego

W odpowiedzi na takie głosy, zaczęto tworzyć wystawy plenerowe dotyczące przeszłości miasta. Do tej pory stworzono ponad 15 wystaw, a Galeria wciąż dysponuje unikalnymi negatywami z kolejnymi ujęciami. Mile widziane są również prywatne zbiory Rzeszowian, które dodają plenerom jeszcze więcej unikalności.
Myśląc o przyszłości, Galeria dba również o dokumentowanie teraźniejszości Rzeszowa. Fotografuje współczesne wydarzenia, inwestycje, mieszkańców, życie miasta.
Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa pozwala poznawać i celebrować twórczość artystów fotografików, ale daje również możliwość poszerzenia swojej wiedzy o technikach i dziejach fotografii. Pomocne są w tym zbiory galeryjnej biblioteki i nie mały wybór wydawnictw. Książki, magazyny, albumy dotyczą praktycznie każdej dziedziny sztuki m.in. portretu czy reportażu. Wydawnictwa sięgają nawet lat 60. Sama galeria może pochwalić się również kilkoma publikacjami.

Przestrzeń młodych

Charakterystyczną cechą Galerii jest otwartość na ludzi, pomysły, inicjatywy. I energię młodych.
Jedną z głównych aktywności instytucji jest Galeria Debiuty, która umożliwia początkującym fotografikom zorganizować pierwszą, profesjonalną wystawę swoich prac. Inicjatywa ruszyła w 1993 roku. Do tej pory swoją szansę otrzymało ponad 80 twórców! Obecność debiutantów rozwija galerię i przynosi kolejne pozytywne wspomnienia oraz motywację do wprowadzania kolejnych idei w życie.

„Uruchomienie Galerii Debiuty to ukłon w stronę najmłodszych twórców. Pierwsza wystawa to prezentacja prac plastycznych dzieci pod kierunkiem Bożeny Łyczko, ze Szkoły Podstawowej w Głogowie Małopolskim. Wystawa pełna uroku, dzieci są zachwycone. Do Galerii przybywają nowi odbiorcy sztuki.”

Regularnie, organizowane są również konkursy fotograficzne. Inną formą współpracy galerii z młodymi są tworzone projekty, prezentacje multimedialne czy lekcje historii oparte na kolekcjach GFMR.

Wszyscy dla wszystkich

Największą siłą miejsca są ludzie - pracownicy galerii. Pełni nowych pomysłów i bogatej wiedzy fotograficznej. To oni, krok po kroku oprowadzają po instytucji i wskazują to, co mają do pokazania najlepszego. Są pasjonatami, którzy z powodzeniem dzielą się swoim hobby z innymi.


Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa to przestrzeń artystyczna dla wszystkich. Dla osób, którzy lubię się pięknem i prawdą zachwycać i dla tych, którzy chcą zachwyty uchwycić. Każdy może tam znaleźć miejsce dla siebie i wnieść swój osobisty wkład w pracę instytucji. Osoby związane z galerią stałe podkreślają, że jest to miejsce tworzone przez wszystkich mieszkańców dla wszystkich. Im więcej naszego na zaangażowania i chęci bliższego łączenia ze sztuką tym prężniej ta instytucja kultury będzie się mogła rozwijać.


Potwierdzeniem magii galerii niech będzie wpis uczennicy, jednej z rzeszowskich szkół do księgi gości. Pojawiła się w galerii niejako z przymusu, ale odwiedziny zakończyła wpisem „Na wagarach też tu przyjdziemy”. 

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1846)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Galeria

Na wagarach też tu przyjdziemy

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter