Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Plan na ścianę

Autor wpisu: RzeszowskaMapaKultury
Data publikacji: 27.06.2013
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Historia zapisana na ścianie, czyli mówiących ścian ciąg dalszy.

Pozwoliłam sobie potraktować ten przypadek jako sztukę ulicy. Makietę wykonał architekt Marek Krystek z okazji jubileuszu 650-lecia miasta.
To także okazja do przytoczenia fragmentu historii Rzeszowa. "Widok miasta z 1762 r., autorstwa Karola Henryka Wiedemanna, przekazał nam obraz Rzeszowa, w którym dominuje obszerna dzielnica pańska z zamkiem. Jej kompozycja przestrzenna zasługuje na uwagę, jako przejaw myśli urbanistycznej w Polsce doby saskej. Jest przykładem realizacji założena rezydencjonalnego powiązanego z miastem prowincjonalnym, którego właściciele byli w kontakcie z europejskimi ośrodkami kultury.”[1] Sam Wiedemann przybył do Rzeszowa na początku XVIII wieku i był nadwornym architektem Lubomirskich. Jego działalność to miedzy innymi rozbudowa fortyfikacji i Pałacu Letniego oraz budowa pawilonów ogrodowych przy zamku i pałacu.

Justyna Piekło

Źródło: 1. M. Borowiejska-Birkenmajerowa, Miasto rezydencjonalne Lubomirskich, [W:] Dzieje Rzeszowa, T. 1, Pod. red. F. Kiryka, Rzeszów 1994, s. 303-319.

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1434)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter