Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Lokomotywownia PKP

Autor wpisu: BramaGrodzka
Data publikacji: 02.07.2013
Okres historyczny: PRL 1944-1989

W dniach 16–18 lipca 1980 roku zorganizowano tu strajk wieńczący serię strajków, jakie odbyły się w różnych zakładach przemysłowych Lubelszczyzny, poczynając od WKS Świdnik, Fabrykę Maszyn Rolniczych Agroma, LZNS, FSC, ZA Puławy, EDA w Poniatowej i inne.

Strajk węzła kolejowego w Lublinie sprawił, że fala strajków przyjęła formę niemal strajku generalnego, co zmusiło władze komunistyczne do rozmów i negocjacji. Obok postulatów ekonomicznych wysunięto również postulaty o charakterze społecznym i politycznym, np. postulat wolnych wyborów do Rady Zakładowej. Lubelscy kolejarze pielęgnują pamięć tamtych wydarzeń, czego wyrazem jest m.in. pamiątkowy żelazny krzyż postawiony w miejscu rozpoczęcia strajku.

Źródło: http://teatrnn.pl/leksykon/node/1922/przewodnik_po_lublinie_%E2%80%93_%E2%80%9Eod_unii_lubelskiej_do_unii_europejskiej%E2%80%9D_%C5%9Bcie%C5%BCka_edukacyjna

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 954)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter