Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Nowe założenia, pradawny Górny Śląsk

Data publikacji: 19.07.2013
Okres historyczny: do V w.

W czerwcu w Muzeum Górnośląskim rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji aranżacji plastycznej stałej wystawy archeologicznej „Górny Śląsk w pradziejach”. Wygrała firma AMAYA ARCHTEKCI Bartosz Majewski z Katowic, a projekt współfinansuje ze swoich środków Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Historia wczesnego osadnictwa na ziemiach Górnego Śląska to temat wdzięczny, bo wciąż jeszcze nieznany szerokiemu gronu odbiorców. Ekspozycja, która ma powstać w Muzeum Górnośląskim, łączy w sobie dwie idee związane z tym tematem: chęć przekazania istotnych informacji „w pigułce” oraz zaprezentowanie bogactwa kolekcji archeologicznej, znajdującej się w zbiorach Muzeum.

Ekspozycja tematycznie będzie obejmować jedenaście chronologicznie ułożonych segmentów, prezentujących różne zagadnienia pradziejowe i historyczne oraz kącik interaktywny. Każdemu z prezentowanych segmentów merytorycznych przypisano dziesięć wyróżnionych eksponatów (i ich replik) umieszczonych w wolnostojących gablotach. - Chcemy w ten sposób przybliżyć atmosferę prehistorycznego Śląska. Klimat podkreślony będzie również przez wrażenia dźwiękowe – każdej z epok towarzyszyć będzie charakterystyczny, dyskretny podkład dźwiękowy. Te elementy zostaną uzupełnione przez prezentacje krótkich filmów lub pokazów zdjęć oraz animacji – można przeczytać w założeniach scenariusza przygotowanych przez firmę AMAYA ARCHTEKCI Bartosz Majewski z Katowic.

Historia osadnictwa na Górnym Śląsku opowiedziana będzie w ciągu chronologicznym epok, z uwzględnieniem aspektów życia ludzkiego i konkretnych obiektów. Aby móc pokazać ich jak największą ilość zaproponowano rozwiązanie „otwartego magazynu”. To forma przyściennych przeszklonych gablot, w których oryginalne eksponaty mogą być co jakiś czas wymieniane. Zatem zwiedzający przychodząc na wystawę będzie oglądać różne zabytki

Warto podkreślić, że na wystawie wykorzystane zostaną także nowoczesne technologie, między innymi kody QR oraz tzw. „rozszerzona rzeczywistość” (AR). Kody QR umożliwią posiadaczom właściwej aplikacji na telefonie komórkowym przekierowanie na stronę internetową, z której dodatkowo dowiemy się kiedy dany eksponat, którego replikę możemy wziąć do ręki, powstał. Gdzie i z jakiego materiału został zrobiony? Do czego służył? Ile kosztował w danej epoce, a ile kosztowałby teraz? Kto go używał? Jak go wykonano? Dlaczego posiada taki kształt? Jak działa? Gdzie i jak został znaleziony? Dzięki „rozszerzonej rzeczywistości” za pośrednictwem smartfonów obok miecza pojawi się na przykład wojownik z epoki, a czaszka mamuta umożliwi wirtualną rekonstrukcję całego zwierzęcia . Nowoczesne technologie zastosowano jednak w ten sposób, aby to obiekty archeologiczne były w centrum zainteresowania zwiedzającego. Informacje będą również dostępne w alfabecie L. Braille’a, a wystawa będzie dostosowana do zwiedzania przez osoby niewidome i słabo widzące.

Źródło: http://www.muzeum.bytom.pl/

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1262)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Nowe założenia, pradawny Górny Śląsk
Nowe założenia, pradawny Górny Śląsk
Nowe założenia, pradawny Górny Śląsk
Nowe założenia, pradawny Górny Śląsk

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter