Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Spacerem po Kryłowie - miniwędrówka pełna wrażeń

Autor wpisu: Kamil
Data publikacji: 31.07.2013
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Od kiedy zostałem lubelskim studentem, a wcześniej hrubieszowskim licealistą, zastanawiałem się, co sprawiało i sprawia, że uwielbiam wracać do swojej miejscowości, do terenów lat dziecinnych, gdzie można naładować się pozytywną, kulturową energią.…. Zapraszam na krótką wędrówkę po Kryłowie.

    Kryłów – większa wieś (choć osobiście uważam, że lepszym określeniem jest miasteczko, zwłaszcza, że Kryłów kiedyś był nie tylko miasteczkiem, ale i większym miastem), położona w województwie lubelskim, powiecie hrubieszowskim, gminie Mircze, nad samym Bugiem, przy granicy polsko – ukraińskiej. Osobliwą ciekawostką jest to, że położenie na styku dwóch państw, mogło stać się przyczyną miniskandalu międzynarodowego. Otóż w 1988 r. lokalne media ogłosiły, że wybudowanie wału (z którego zaczynamy nasz spacer) łączącego wyspę (na której położony jest zamek, do którego zmierzamy) z lądem, przyczyniło się do jej powrotu w granice Polski. Sensacyjne informacje zostały szybko wyjaśnione, ale w pamięci mieszkańców pozostanie fakt zawitania spraw międzynarodowych do ich małej miejscowości.


        Wspomniałem o zamku na wyspie, który choć znajduje się w złym stanie, gdyż od XVIII w. nie doczekał się remontu, nadal stanowi główną atrakcję dla coraz liczniejszych turystów. Z dawnej pochodzącej z początków XVI w. warowni, o nietypowym trójkątnym układzie architektonicznym, pozostał jedynie bastion północny, z którego rozciągają się przepiękne widoki na kryłowskie miasteczko oraz ukraińskie tereny. Warto wspomnieć, że wyspa kryłowska obecnie również jest elementem stosunków polsko – ukraińskich (podkreślam znaczenie kwestii międzynarodowych ze względu na studiowanie stosunków międzynarodowych), gdyż w tym miejscu odbywają się Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa.


     Wędrujemy dalej po Kryłowie. Idziemy w kierunku mostu, stanowiącego drugi łącznik między wyspą, a lądem. Spacerujemy przez centrum Kryłowa, gdzie dzięki staraniom lokalnego stowarzyszenia Towarzystwa Przyjaciół Kryłowa i Okolic odbywają się pikniki historyczne. Docieramy do parafialnego kościoła z 1859 r. pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Chwila cisza, refleksji i podziwu nad neogotyckim wnętrzem świątyni.


   Kontynuujemy nasz spacer w stronę nieistniejącego już dziś klasztoru Reformatorów, po którym pozostały mury, studnia oraz rokokowa figura św. Jana Nepomucena. Parę kroków dalej można odpocząć w parku w cieniu kasztanów podziwiając neogotycką bramę wjazdową – pozostałości po czasach, kiedy w Kryłowie istniał dwór. Kierując się w stronę Mircza, trafimy do sanktuarium św. Mikołaja w Kolonii Kryłów, gdzie obok figury świętego siedzi kamienny wilk obdarzony tajemnymi mocami, a u podnóża bije źródełko z cudowną, leczniczą wodą


    Podczas wędrówki przedstawiłem tylko część kryłowskich atrakcji. Ale moja miejscowość to nie tylko piękne zabytki – pamiątki dawnej świetności Kryłowa, urokliwe miejsca, fascynujące widoki. To przede wszystkim ludzie – serdeczni mieszkańcy, oferujący gościnę oraz znający wiele, ciekawostek i anegdot z dawnego i bieżącego życia Kryłowa.


    Izba Regionalna, imprezy tematyczne, zapaleni regionaliści, spływy kajakowe – to świadectwa tego, że miasteczko Kryłów tętni życiem. Ale w przeciwieństwie do miast, można tutaj odnaleźć spokój i ciszę. Wielu znajomych mówi mi, że to przepiękne strony. Coś w tym jest. Bo kto tu raz przyjedzie, musi powrócić….

 

KONKURS
 

Źródło: http://krylow.info/

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 2020)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter