Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Stanisław Głowacki

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 20.08.2013
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

O Stanisławie Głowackim z Lipna.

Stanisław Głowacki z Lipna

    Jego biografię znają ludzie, którzy interesują się życiem kulturalnym lokalnej społeczności. Podstawowe informacje można odnaleźć na stronach internetowych lub w dostępnych publikacjach.


      Urodzony w Lipnie i na stałe tu mieszkający może być przykładem człowieka, który odnalazł swoje miejsce na ziemi. Pracował w różnych zakładach przemysłowych jako malarz. Pełnił funkcję dyrektora ówczesnego Miejskiego Centrum Kultury w Lipnie. Grał i gra nadal w zespole muzycznym. Maluje, rzeźbi, rysuje…

Swoje prace prezentował na wystawach w Holandii i Niemczech, a także w Polsce. Jego dzieła zdobią wiele lipnowskich miejsc. Poza tym utrwalił w grafikach istniejące zabytki i ważne miejsca w Lipnie. Album wydano z okazji 650. rocznicy nadania praw miejskich. Namalował grafiki przedstawiające ważne miejsca w Skępem. Zostały one opatrzone opisami i wydane pod tytułem „Skępe w rysunku pastelami Stanisława Głowackiego”.

Wykonał płaskorzeźbę Janusza Korczaka – patrona Szkoły Podstawowej nr 4 w Lipnie. Jest twórcą rzeźby Chrystusa w Parku Miejskim imienia Gabriela Narutowicza w Lipnie. W Rypinie na stadionie MOSiR ustawiono pomnik Stanisławy Walasiewiczówny – polskiej medalistki olimpijskiej. Urodziła się na ziemi dobrzyńskiej w Wierzchowni. Pomnik zaprojektował i wykonał Stanisław Głowacki. Na placu Dekerta w Lipnie umieszczono tablicę upamiętniającą rozstrzelanie Polaków podczas II wojny światowej. Ceramiczną tablicę jego autorstwa wmurowano w symboliczną „Ścianę śmierci”.


         Na obrazach maluje wydarzenia historyczne, akty, przyrodę, zwierzęta, sceny batalistyczne, portrety lub martwą naturę. To artysta wszechstronny, pracowity i utalentowany. Na wystawach i wernisażach prezentuje swoje dzieła, otrzymując nagrody i wyróżnienia. Bierze udział w organizowanych konkursach na „Dzieło Roku”. W Miejskim Centrum Kulturalnym w 2012 roku odbył się benefis Stanisława Głowackiego. Integruje się ze środowiskiem lipnowskim.

                                                                         


 


„KONKURS”

 

Źródło:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1000)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Stanisław Głowacki
Stanisław Głowacki
Stanisław Głowacki
Stanisław Głowacki
Stanisław Głowacki
Stanisław Głowacki
Stanisław Głowacki

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter