Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

"Nowe Lotko" w Brennie - tradycja, która przetrwała do dziś.

Autor wpisu: brenno
Data publikacji: 26.08.2013
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

 Nowe Lotko - stara tradycja, aktualna po dziś dzień.

Moje miejsce kulturowej mocy ? Zdecydowanie jest to rodzinne Brenno.

Brenno to wieś położona na terenie gminy Wijewo w powiecie leszczyńskim.
Wchodzi w zakres województwa wielkopolskiego. Na jej terenie znajduje się m. in. barokowy kościół czy zabytkowe wiatraki koźlaki.

Przyroda jest tutaj przepiękna. Brenno należy do Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Na terenie wsi leżą dwa jeziora – Breńskie i Białe, które znajduje się na obszarze dawnej wyspy – Ostrów (dziś dzielnica wypoczynkowa Brenna z wieloma ośrodkami wypoczynkowymi, barami czy polami namiotowymi, tętniąca życiem w okresie letnim).


Sama polecam wszystkim zachód słońca nad naszym jeziorem – przepiękny widok, pozwalający się wyciszyć i podziwiać piękno przyrody przy odgłosach ptasich przyjaciół. Magiczne miejsce.

Jednak pomimo znaczących walorów krajobrazowych należy zwrócić uwagę na ludzi, którzy tu mieszkają. Jak przystało na prawdziwych Wielkopolan są oni pracowici. Znaczna ich liczba trudni się rolnictwem, są tu także rzemieślnicy i ogrodnicy.
Mimo różnych zawodów łączy ich coś, dzięki czemu mogę teraz pisać ten krótki artykuł – miłość do kultury. Miejscowa ludność tłumnie schodzi się na wszelkie wydarzenia kulturalne odbywające się tu nierzadko. Przede wszystkim zwracają oni uwagę na tradycje, które kultywują rokrocznie od wielu lat. Są one przekazywane z pokolenia na pokolenie. Rodzice mówią o nich dzieciom, dziadkowie wnukom. Najczęściej jest to informacja przekazywana ustnie lub sam udział dzieci podczas takiej zabawy.


Dziś chciałabym opowiedzieć o tradycji zwanej „Nowe Lotko”.Gdy byłam mała sama czynnie brałam w niej udział, dziś czekam z koszem słodyczy na moich małych następców. Wyżej wymieniona tradycja ma miejsce w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Poprzedza ją „Śmiercicha” ( lokalne pożegnanie zimy w czwartą sobotę Wielkiego Postu), podczas której palone są słomiane kukły, które symbolizują mroźną porę roku.( Warto dodać, że osobą, która angażowała młodzież do wspólnego celebrowania tradycji była pani Irena Talaga – miejscowa nauczycielka geografii).

Natomiast kolejnego dnia dzieci przystrajają małe gałązki drzewa sosnowego kolorowymi wstążkami, kokardkami, im więcej, barwniej - tym lepiej i ładniej. Potem zbierają się w większe grupy, bądź same chwytają w dłonie koszyczki i idą od domu do domu, by obwieszczać wszystkim, że już niedługo koniec zimy a początek słonecznej, kolorowej wiosny.

W dzielnicy o nazwie Niwka i Koźli Rynek można spotkać w tym czasie grupę niemal siedemdziesięciu osób z koszyczkami i przystrojonymi gaikami. Co ważne w każdym domu czeka na nich coś słodkiego, a niektóre gospodynie prastarym zwyczajem obdarowują przybyłych jajkami, które potem można włożyć do koszyczka na Święconkę.

Świetne jest też to, że aby chodzić z „nowym lotkiem” nie liczy się wiek. Chodzą dzieci starsze (np. piętnastolatki) i młodsze – samodzielnie lub razem z rodzicem. Zdarza się, że to mama śpiewa piosenkę za dziecko, ponieważ ono samo jeszcze jej dobrze nie zna lub częściowo zapomina tekst, ale nagroda wędruje oczywiście do koszyczka pociechy, a piosenka śpiewana przez dzieci brzmi następująco:

„Nowe lotko w sieni, pani gospodyni, jeśli chcecie oględować – to musicie coś darować: zielony gaj, koszyczek jaj, któryś za nas cierpiał rany Jezu Chryste zmiłuj się nad nami i Ty, któraś współcierpiała, Matko Bolesna przyczyń się za nami”.

Po wyśpiewaniu owej pieśni panie odwiedzonego domu obdarowują śpiewających przygotowanymi podarunkami. Fenomenem tej tradycji jest również to, że osoby pochodzące z Brenna, a mieszkające dziś w innych pobliskich lub nawet dalej usytuowanych miejscowościach przyjeżdżają w tym dniu do swej rodzinnej miejscowości, z której niegdyś wyfrunęli, przywożą swoje dzieci i pokazują jak folklor wiejski sprawia ludziom wielką radość, a tym samym nie pozwalają, by tradycja zaniknęła w gąszczu gier komputerowych i świata sieciowych połączeń.

 

 „Konkurs”

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,5 (głosów: 1159)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Nowe Lotko
Nowe Lotko
Nowe Lotko

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter