Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Gdańska Zaspa przyciąga wzrok

Autor wpisu: IKM
Data publikacji: 04.10.2013
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Szare, brudne, komunstyczne osiedle na gdańskie Zaspie zyskało nowe, oryginalne oblicze. Wystarczyło udostępnić tę przestrzeń zdolnym artystom z Polski i świata.

W ramach Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art, Gdańskiej Szkoły Muralu i Inicjatywy Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki co roku powstają wielkoformatowe, kolorowe murale. Do tej pory stworzono ich aż 45. To efekt pracy czterdziestu pięciu artystów z Polski i świata.

Kolekcja murali  przyciąga nie tylko oko, ale również wycieczki, które oprowadzają lokalni przewodnicy i przewodnicy.

Festiwal Monumental Art jest imprezą cykliczną organizowaną do roku 2016, która do czerwca 2011 towarzyszyła kandydaturze Gdańska i Metropolii do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Poza wymiarem międzynarodowym jest również inicjatywą lokalną mającą na celu ożywienie przestrzeni blokowiska oraz umożliwienie mieszkańcom codziennego obcowania ze sztuką.

Co roku powstają przynajmniej cztery obrazy ścienne w wybranej tematyce, które stworzą unikatową kolekcję łącząca murales z graffiti. Celem Festiwalu jest stworzenie w perspektywie zintegrowanej galerii malarstwa monumentalnego oraz budowanie największej w Europie kolekcji prac malarstwa wielkoformatowego uznanych artystów ze świata. Kuratorem przedsięwzięcia jest gdański malarz i animator kultury Piotr Szwabe vel Pisz.

Nad projektem czuwa Instytut Kultury Miejskiej.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 988)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Gdańska Zaspa przyciąga wzrok
Gdańska Zaspa przyciąga wzrok
Gdańska Zaspa przyciąga wzrok
Gdańska Zaspa przyciąga wzrok

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter