Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Jimi Hendrix pod Czerwonymi Sztandarami

Autor wpisu: Conan
Data publikacji: 05.09.2013
Okres historyczny: PRL 1944-1989

Co ze sobą mają wspólnego Dąbrowa Górnicza i Wyspa Wight? Niewielki skrawek lądu, należący do Wysp Brytyjskich, poza zapierającym dech w piersiach krajobrazem, znany jest z najsłynniejszego na świecie pomnika Jimiego Hendrixa.
Dąbrowa Górnicza, największe powierzchniowo miasto w województwie Śląskim, poza unikatowymi na skalę krajową walorami krajobrazowymi, posiada prawdopodobnie najoryginalniejszy pomnik, zadedykowany genialnemu wirtuozowi gitary rockowej, jakim bez wątpienia był Jim Hendrix.

W 1970 roku, w samym centrum Dąbrowy Górniczej, przed Pałacem Kultury Zagłębia, postawiono pomnik autorstwa Augusta Dyrdy, o wyjątkowo długiej nazwie: "Postacie z Międzynarodówką na ustach, pod czerwonym sztandarem". Jak większość wznoszonych wówczas monumentów nie był obiektem górnych lotów pod względem estetyki: przedstawiał sobą prosto ciosane postacie z typowy podpisem: "Bohaterom Czerwonych Sztandarów", opiewającym socjalizm i ludzi dla niego walczących.


Statua, choć pięknością nie grzeszyła, przez lata wrosła na dobre w krajobraz miasta. Stała się jego symbolem rozpoznawczym. Przez dwie dekady plac przed pomnikiem był miejscem spotkań mieszkańców Dąbrowy.

Aż przyszedł rok 1990, kiedy to, wraz ze zmianą systemu politycznego w Polsce, nastąpiła fala niszczenia wszystkiego, co miało związek z socjalizmem. Postanowiono wówczas usunąć niepasujący do nowych realiów obelisk. Podpisano zgody na jego wyburzenie, wykonano nawet odwierty, do których miały być włożone środki wybuchowe...


Wieść o tych poczynaniach przeraziła mieszkańców Dąbrowy Górniczej.
Szczególnie dla młodych dąbrowiaków, którzy od dziecka znali centrum swojego miasta z pomnikiem w tle i nie wyobrażali go sobie bez "Czerwonych Sztandarów", byłaby to strata niepowetowana. Rozpoczęła się zaciekła batalia o pozostawienie pomnika. Obrońcy pilnowali go dzień i noc. Statua została częściowo pomalowana, ktoś czerwoną farbą napisał:

JIMI HENDRIXOWI
LUDZIE NIGDY NIE ZGINĘ
ZOSTAWCIE GO W SPOKOJU

Wykonany sprayem napis wielokrotnie zamalowywano, jednak nocami, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, koślawe litery powracały na miejsce. I tak oto powstał legendarny HENDRIX w Dąbrowie Górniczej, popularne miejsce spotkań zagłębiowskiej młodzieży. Z czasem napisów na pomniku przybywało.


Nadłużej chyba przetrwała wersja głosząca, iż monument poświęca się:  "JIMIEMU HENDRIX'OWI, KURT'OWI COBAIN'OWI, MAKE LOVE NOT WAR, WAR IS OVER, WSZYSTKIM, KTÓRZY KOCHAJĄ WOLNOŚĆ".

W 2012 roku, tuż przy pomniku "Bohaterom Czerwonych Sztandarów", zasiadła na skromnej ławeczce mosiężna podobizna Jimi'ego Hendrixa trzymającego gitarę elektryczną - Fender Stratocaster. Na postumencie pojawiła się tablica z napisem: "Bohaterom czerwonych sztandarów. Dąbrowiakom. Twórcom dziejów walk o narodowe i społeczne wyzwolenie".

I tak oto stała się rzecz niespotykana - peerelowski pomnik, opiewający socjalizm, zyskał zupełnie nową odsłonę i nie tylko przetrwał przemiany polityczne, ale w zupełnie nowym wydźwięku wpisał się w nowoczesne i odmienione centrum wielkiego miasta. 

"Konkurs"

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1335)

Komentarze (1):

Z Zagłębia, 11.09.2013
Fajne archiwalne zdjęcia z napisem! http://dawnadabrowa.pl/?phrase=Obrona,pomnika,tzw,Hendrixa&cat=tytul

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Jimi pod Czerwonymi Sztandarami
Jimi pod Czerwonymi Sztandarami
Jimi pod Czerwonymi Sztandarami
Jimi pod Czerwonymi Sztandarami
Jimi pod Czerwonymi Sztandarami
Jimi pod Czerwonymi Sztandarami
Jimi pod Czerwonymi Sztandarami
Jimi pod Czerwonymi Sztandarami
Jimi pod Czerwonymi Sztandarami
Jimi Hendrix pod Czerwonymi Sztandarami

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter