Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Stefan Norblin (1892-1952). Niezwykłe życie, wszechstronna twórczość.

Autor wpisu: mwielgocka@muzeum.stalowawola.pl
Data publikacji: 16.10.2013

Malarz przedwojennych elit, grafik, projektant wnętrz, mody, nadworny malarz mahardży w Indiach - artysta wszechstronny. Stefan Norblin (1892-1952), od kilku lat odkrywany na nowo. Badania na jego twórczością wciąż zakakują, przynoszą nowe nieznane fakty z życia i twórczości. Artysta działający w Polsce, Indiach i Stanach Zjednoczonych, wciąż wymyka się jednoznaczym ocenom, prowukując do dalszych dociekań.

STEFAN NORBLIN
(właściwie Juliusz Stefan Norblin de la Gourdaine) ur. 29 czerwca 1892 r. w Warszawie, zm. 12 sierpnia 1952 r. w San Francisco.
Był synem warszawskiego przemysłowca Stanisława Ignacego Norblina
i Bronisławy z Piaseckich, wnukiem Adama Juliana Norblina, prawnukiem Aleksandra Jana Konstantego Norblina i praprawnukiem Jana Piotra Norblina, wybitnego malarza pochodzenia francuskiego.


W 1910 r. ukończył Akademię Ekonomiczno-Handlową w Antwerpii, następnie podjął pracę w koncernie papierniczym. Jego pasją była jednak sztuka. Zaczął rysować, na początku karykatury i portrety, co zaowocowało pierwszą wystawą w amsterdamskiej galerii Memling (1913). Zwiedził wówczas także Paryż i Londyn, gdzie tworzył ilustracje pod pseudonimem „hrabia von Luxemburg”.

W 1920 r. podczas wojny polsko-rosyjskiej Norblin zaciągnął się do armii. Jako tłumacz (znał biegle kilka języków) uczestniczył  w konferencji pokojowej w Rydze. Po powrocie do Polski aktywnie uczestniczył w życiu intelektualnej i artystycznej elity warszawskiej. Jego pierwszą żoną była aktorka Maria Modzelewska. W 1933 r. poślubił Lenę Żelichowską, tancerkę Teatru Narodowego oraz popularną aktorkę filmową.


Aktywność twórcza Norblina w Polsce przypada na czas odradzania się kultury po odzyskaniu przez kraj niepodległości w 1918 r. Jest to okres szybkiego rozwoju gospodarczego i kulturalnego Polski, a także poszukiwań stylu narodowego. Twórczość Stefana Norblina znakomicie wpisuje się w kontekst kulturowy tego okresu, zaś styl art déco, w którym głównie tworzył, stał się wyznacznikiem mody i gustu tych lat.

Życie w stolicy lat międzywojennych obfitowało w wiele wydarzeń artystycznych. Norblin jako twórca wszechstronny: malarz, portrecista, projektant wnętrz i architektury, ilustrator, grafik reklamowy, projektant mody, a nawet projektant kostiumów teatralnych, należał w Polsce do grona najbardziej wziętych artystów tego okresu.


We wrześniu 1939 Norblinowie uchodzą z Polski i przez Rumunię, Turcję, Irak trafiają w 1941 r do Indii gdzie artysta ma okazję pokazać pełnię swojego talentu. Dekoruje i projektuje wnętrza rezydencji pałacowych. Powstają imponujące malowidła ścienne, w których Norblin umiejętnie łączy indyjską tradycję ze stylem ówczesnego malarstwa zachodniej Europy. Maluje portrety właścicieli rezydencji.

 

Pierwszym zleceniem artysty była dekoracja wnętrz pałacu-rezydencji w mieście Morvi (obecnie Morbi), a następnie pałacu w Patnie. Otwiera także indywidualną wystawę w galerii Sir Cowasji Jehangir Hall w Bombaju (obecnie Mumbai) w 1944 r. W tym samym roku rodzi się syn Norblinów – Andrzej Piotr. Kolejne, olbrzymie zlecenie otrzymuje Norblin w mieście Jodhpur w Rajasthanie w nowo powstającym wielkim pałacu Umaid Bhawan. Projektuje tam nowe meble, tworzy imponujące malowidła ścienne oraz na płótnie. Dekoruje także pałacyk myśliwski nad jeziorem Sardar Samand.


W 1946 Norblinowie wraz synem zamieszkują w Stanach Zjednoczonych, pod San Francisco. Artysta podejmuje się zleceń portretowych, pracuje także w firmie dekoratorskiej. Niestety, postępująca choroba sprawia, że w 1952 r. Stefan Norblin popełnia samobójstwo.

 

Źródło: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 999)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter