Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Muzeum Jana Wałacha w Istebnej

Autor wpisu: ewa.cudzich.3
Data publikacji: 23.10.2013

 Aby trafić do pracowni artysty malarza Jana Wałacha należy obok przydrożnego krzyża i drewnianej karczmy "po Zbóju" skręcić w lewo i drogą w dół ok. 0,5 km iść w stronę lasu, gdzie na jego skraju córka artysty, pani Barbara, prowadzi muzeum.

 

 

Pracownia zbudowana została w 1922r. z belek świerkowych, wysoka, przestrzenna, za życia artysty służyła jako atelier malarskie. Usytuowana na skraju polany, ukwiecona polnymi kwiatami i otoczona wysokim świerkowym lasem. Wnętrze zajmują sprzęty, sztalugi, a co najważniejsze prace artysty: obrazy olejne, rysunki, gwasze, grafiki o różnorodnej tematyce: pejzaże, portrety, kwiaty, martwe natury oraz kompozycje religijne od 1902 roku do 1979 roku. Obecnie jest to muzeum biograficzne.

W odległości 40 metrów od pracowni stoi drewniany dom rodzinny Jana Wałacha. Pierwotnie pochodził z 1853r. Przebudowany w 1912r. o konstrukcji zrębowej, dach kryty gontem z charakterystycznym "wolim oczkiem" i przyczółkami "kozubkami" w szczytach. Całość tego terenu włącznie z budynkami wpisana jest w rejestr zabytków architektury drewnianej.

Źródło: Muzeum Jana Wałach, Istebna 293 43-470 Istebna 502 097 871, 885 743 904

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1569)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Muzeum Jana Wałacha

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter