Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pamiątki po Henryku Siemiradzkim w Strzałkowie

Autor wpisu: paweldudek
Data publikacji: 21.11.2013
Okres historyczny: 1800-1914

Po trzech latach od obrony pracy magisterskiej na temat związków malarza Henryka Siemiradzkiego z miejscowością Strzałków, odnalazłem, zupełnie przypadkiem, cenną i nieznaną mi wcześniej pamiątkę dokumentującą jego pobyt w tej okolicy

Henryk Siemiradzki urodził się w 1843 roku w Nowobiełgorodzie. Był polskim malarzem reprezentującym nurt akademicki.

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Petersburgu a nastepnie rozpoczął wojaże po Europie Zachodniej. Osiadł w Rzymie.

Wśród jego najpopularniejszych dzieł są: "Rzymska sielanka", "Pochodnie Nerona", "U źródła", "Dirce chrześcijańska", "Kutryna Teatru Miejskiego w Krakowie" i "Kurtyna Teatru Miejskiego we Lwowie".

Był przyjacielem Henryka Sienkiewicza, z którym chętnie spędzał wolny czas.

Siemiradzki w 1884 roku wykupił posiadłość wraz z dworkiem w Strzałkowie, nieopodal Radomska. Spędzał tam letnie miesiące. Na stałe do Strzałkowa przeniósł się aby odpocząć od wielkomiejskiego Rzymu. Malarz zmarł w swoim dworku 23 sierpnia 1902 roku.

Niewiele pamiątek pozostało po Siemiradzkim w Strzałkowie. Dworek zmienił właściciela i został przebudowany tracąc swój pierwotny charakter. Pozostała kilkusetletnia lipa, pod którą rzekomo malarz miał wyjątkowe natchnienie. W pobliskim kościele parafialnym z kolei znajduje się do dziś tablica epitafialna na cześć artysty.

W ostatnim czasie, odwiedzając Strzałków, zauważyłem jednak ciekawy element architektoniczny na budynku gospodarczym nieopodal dworku. Przebywając tam wiele razy wcześniej, nie zwróciłem uwagi na to co się tam znajduje...

Na jednej ze ścian widnieją się litery "H" i "S" oraz cyfry składające się na rok - 1890, a więc na czas, w którym cały okoliczny majątek należał już do Siemiradzkiego. Niewątpliwie malarz oznaczył tak swoją własność.

Jak widać, mimo wnikliwych badań, które prowadziłem podczas pisania pracy magisterskiej, można przypadkiem trafić później na taką ciekawostkę. Nie omeszkałem się nią podzielić.

Źródło:

Własne

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1257)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Pamiątki po Henryku Siemiradzkim w Strzałkowie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter