Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kościół ewangelicki w Kuźniczysku

Autor wpisu: FD-WK
Data publikacji: 26.11.2013
Okres historyczny: Oświecenie XVIII w.

 Kuźniczysko może poszczycić się cennym obiektem jakim jest stary, drewniany kościół. Nigdy nie ukrywałam osobistej słabości do kościołów ewangelickich, w ich wnętrzach panuje specyficzny klimat charakterystyczny dla każdego z nich... W tym konkretnym kościółku za sprawą wszechobecnego modrzewia, pomimo dość uciążliwego wiatru na zewnątrz, było ciepło i przytulnie...

 

 

 W Kuźniczysku w centrum wsi znajduje się duży ewangelicki drewniany zapomniany kościół. Zbudowany został w 1709 r. całkowicie z modrzewia, jako drugi bliźniaczy do kościoła w Złotowie.

W 1764 r. dobudowana została drewniana wieża kościoła z zegarami i trzema dzwonami, obecnie jest siedliskiem sowy płomykówki. Kościół otoczony jest ceglanym murem z XIX w., a wejście chroni zabytkowa drewniana brama z furtą.

Na terenie przykościelnym znajdował się cmentarz, dziś nic nie pozostało, jedynie ogromny dąb z koroną o szerokości ponad 20 m.

 

Wirtualna wycieczka... http://panorames.keed.pl/2013/kkosciol/

Źródło: http://mlyn.kuzniczysko.pl/izba; http://panorames.keed.pl/2013/kkosciol/

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1445)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter