Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Most kolejowy w Stanach

Autor wpisu: FD-WK
Data publikacji: 24.12.2013
Okres historyczny: 1800-1914

 Konstrukcja licząca sobie 642 metry długości ze 100-metrowym – do dziś jednym z najdłuższych w Polsce - przęsłem nurtowym. Jednotorowy most kolejowy na rzece Odrze, odcinek nieczynnej obecnie linii kolejowej Wolsztyn-Żagań, w pobliżu miejscowości Stany (8 km na północ od Nowej Soli) powstał w 1907 roku.

 Umiejscowiono go w pobliżu starej przeprawy promowej. Wykonawcą, imponującej do dziś, konstrukcji mostu była zielonogórska firma Beuchelt & Co (Fabrik für Brückenbau und Eisenkonstruktionen Beuchelt - Fabryka Mostów, Konstrukcji Stalowych i Wagonów Beuchelt) - jedna z najbardziej znanych wówczas firm niemieckich, zajmująca się m.in. budową konstrukcji mostowych na całym świecie. (...)
Przęsła mostu zaprojektowano w formie kratownicy równoległej - co wówczas było już konstrukcją droższą (ze względów ekonomicznych stosowano już z powodzeniem kratownice paraboliczne). Na obu końcach mostu umieszczono na filarach po dwa zespoły ceglanych strażnic - blokhauzów w formie neogotyckich wież. Dwupiętrowe budynki umieszczone po obu stronach toru miały między sobą komunikacje naziemną (na wysokości toru) jak i podziemną. W kondygnacji przyziemnej mieściły się także, oprócz pomieszczeń bojowych, pomieszczenia socjalne i magazyny. Miały też własne ujęcia wody ze studni. Druga kondygnacja pełniła tylko funkcje bojowe. Komunikację między kondygnacjami zapewniała metalowa drabina.Środkowe przęsło mostu zostało wysadzone 3 lutego 1945 roku przez cofające się wojska niemieckie. Po wojnie most został odbudowany w 1955 roku. Wcześniej rozebrano część nadziemną blokhauzów po wschodniej stronie. Most funkcjonował do 1994 roku. Długość mostu wynosi 642 m. Długość przęsła nurtowego wynosi dokładnie 100,01 m.

Źródło: http://www.kochajlubuskie.pl/wiadomosci/kochaj-lubuskie-zabytki-techniki-most-w-stanach

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1119)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Pliki do ściągnięcia

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter