Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 13.01.2014
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

LGL w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie

Szczególne miejsce w…

         W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lipnie znalazła swoją siedzibę Lipnowska Grupa Literacka istniejąca nieprzerwanie od 25 lat. Nie jest to grupa formalna. Nie jest też stowarzyszeniem. Żadnym związkiem. Nie ma nawet pieczątki, nie obowiązują tu żadne składki pieniężne, nikt nie pisze sprawozdań, nikt nikogo nie zmusza do spotkań.

A jednak coś łączy osoby należące do LGL. Po pierwsze łączy ich wspólna pasja, jaką jest pisanie. Łączy ich też szczególne miejsce, czyli czytelnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w powiatowym miasteczku w Lipnie.  Spotkania odbywają się w pierwszy piątek miesiąca. Prowadzi je przewodniczący, którym jest Sławomir Ciesielski. Opiekę nad grupą sprawują bibliotekarki tu pracujące.

Poszczególne osoby mają na swoim koncie wiele wierszy i utworów prozatorskich. Niektórzy oprócz pisania – malują. Sporo piszących ma własne tomiki wierszy. Lipnowskiej Grupie Literackiej wydano trzy zbiorki poetyckie „Do skutku…” (1997), „Trzydzieści i trzy” (1999) oraz „Słowem obecni” (2009). Wiele tekstów wydrukowano w wydaniach zbiorowych lub almanachach („Deo et matris” 2011). Członkowie grupy są zapraszani na spotkania do szkół, często zasiadają w jury konkursów recytatorskich lub poetyckich oraz uczestniczą w różnych imprezach kulturalnych.

Klimatyczne miejsce w czytelni biblioteki publicznej w Lipnie przyciąga jak magnes. Atmosfera tu panująca sprzyja czytaniu tekstów, ocenianiu, krytykowaniu, wymianie uwag, zachęcie do doskonalenia własnego warsztatu twórczego czy pochwaleniu się nagrodą zdobytą w konkursie. Każdy piszący jest chętnie  przyjęty do grupy. Czasem kończy się to na jednym spotkaniu w czytelni, ale często zostaje się wiernym na całe lata. Gdy przychodzi pierwszy piątek miesiąca, czytelnia otwiera swoje podwoje dla miłośników poetyckiej twórczości.

                                                               Bożena Ciesielska Skępe

  KONKURS

 

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1458)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie
Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie
Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie
Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter