Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Fiołki Królowej Jadwigi

Autor wpisu: szkieletek
Data publikacji: 11.03.2014

Ponad panoramą Dąbrowy Górniczej widnieje zwieńczone sylwetką kościelnej wieży malownicze wzgórze, zwane Gołonogiem. Obok Wzgórza Zamkowego w Będzinie i Góry św. Doroty w będzińskim Grodźcu jest ono najwyższym wzniesieniem w Zagłębiu Dąbrowskim. Rzecz jasna – owianym legendami.  Jedno z wierzeń traktuje o wizycie w tym miejscu św. Jadwigi, królowej Polski.

Działo się to w średniowieczu, pod koniec wieku XIV. Polska Królowa Jadwiga, żona Jagiełły, przejeżdżała akurat w pobliżu wraz ze swym orszakiem. Słynąca z pobożności monarchini jakimś sposobem dowiedziała się o znajdującej się na szczycie mijanego właśnie wysokiego wzniesienia skromnej i niewielkiej kapliczki, w której miał mieścić się słynący z cudów obraz przedstawiający Matkę Bożą.

Królowa postanowiła to niezwykłe miejsce odwiedzić, by złożyć hołd Maryi i prosić o pomyślność dla kraju. Doradcy odradzali Jadwidze wyprawę na szczyt stromej góry, zwłaszcza, że do kapliczki nie wiodła żadna cywilizowana droga. Żeby się tam dostać należało pokonać niebezpieczną i kamienistą ścieżkę, zupełnie nieodpowiednią dla królewskich złotych trzewików.

Królowa nie zważała jednak na głosy dworzan i bez wahanie zdjęła swe piękne pantofelki, by boso rozpocząć wspinaczkę ku kapliczce. Wszystkim żal się zrobiło Jadwigi, każdy zamartwiał się, że władczyni pokaleczy delikatne stópki o ostre kamienie. Stało się jednak inaczej. Gdzie tylko nie postawiła bosej nogi królowa, tam wyrastała mięciutka trawa i zakwitały wonne fiołki! Zdumieli się dworzanie widząc tak oczywisty cud, niewiele myśląc wszyscy także pozdejmowali swe obuwie i na bosaka w pokorze ruszyli za swą panią ku kapliczce.

Gdy orszak dotarł na szczyt góry, zgodnie z postanowieniem pomodlono się do Matki Boskiej, prosząc o pomyślność dla kraju. I kto wie, czy kilkanaście lat później Maryja nie wspomniała tego faktu, gdy na polach Grunwaldu ścierały się nasze wojska z groźnymi Krzyżakami?

Mijały lata. Na miejscu niewielkiej kapliczki wzniesiono istniejący do dziś kościół pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy. Gołonoska Góra stała się znanym miejscem kultu religijnego, więc dla wygody pątników pobudowano prowadzące na szczyt wygodne, zadaszone schody, by nikt już nie musiał kaleczyć stóp o kamienie. Ale ludzie opowiadali, że od czasu wizyty królowej nigdzie indziej w okolicy nie rosły tak piękne fiołki, jak właśnie na stokach tego wzniesienia.

Chociaż, przyznać muszę z żalem, ostatnimi czasy o dziko rosnące fiołki nawet na Gołonogu coraz trudniej...

KONKURS

 

Źródło: Marian Kantor – Mirski, Z przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego i okolicy.

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1238)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Fiołki Królowej Jadwigi
Fiołki Królowej Jadwigi
Fiołki Królowej Jadwigi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter