Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Dom Handlowy Handlowiec

Autor wpisu: Betonowe
Data publikacji: 21.03.2014
Okres historyczny: PRL 1944-1989

Dom Handlowy - Handlowiec. Budynek znajduje się w Mławie, na północnym Mazowszu. Obiekt o charakterze handlowo-usługowym, przedstawiciel tzw. Powiatowych Domów Towarowych. Jest to jeden z najciekawszych przykładów lokalnej architektury z okresu PRL-u. Jest zaliczany do nurtu powojennego modernizmu.

Państwowe Domy Towarowe (pierwotnie Powszechne Domy Towarowe) tzw. PDTy, powstawały i święciły triumfy popularności w okresie Polski Ludowej. Obiekty te były wypadkową polityki państwa, deficytu powierzchni handlowej, powiewu nowoczesności oraz zjawiskiem społecznym i architektonicznym. Popularne PDTy w większości przypadków powstawały na zasadach typizacji. Mimo to, część z nich wyróżniała się autorskimi projektami m.in.: poznański Okrąglak, warszawski PDT Wola, olsztyński Dukat, czy też mławski PDT tzw. „Handlowiec”.

Projekt mławskiego PDTu jest datowany na 1956 rok. Jego autorem jest warszawski architekt Stanisław Kolendo. Budowa obiektu rozpoczęła się na przełomie lat 1958/1959 i trwała do początku 1963 roku. Budynek zlokalizowano w ścisłym śródmieściu, na wolnej działce w bliskim sąsiedztwie hali targowej i Starego Rynku.

Bryłę obiektu cechuje symetryczność połączona z dynamicznym zestawieniem zgeometryzowanych form. Budynek charakteryzują nawiązania do stylu międzynarodowego, który często przywołuje się w kontekście architektury Powiatowych Domów Towarowych. Dom Handlowy wpisuje się zarazem w idee funkcjonalizmu, zgodnie z którym budynek pozbawiono dekoracji, tak by jego bryłę definiowała jedynie funkcja. Wolna elewacja, pasmowe okna, wnętrze na wolnym planie, płaski dach, czy też konstrukcja słupowa, te elementy mogą nasuwać skojarzenia z nawiązaniem do pięciu punktów nowoczesnej architektury Le Corbusiera.

Powstanie mławskiego PDT była wielkim wydarzeniem i budziło spore zainteresowanie lokalnej społeczności. W latach 60. XX wieku, było to obiekt nowoczesny, spełniający najwyższe standardy handlu tj: samoobsługi i preselekcji. Pierwotne zagospodarowanie pięter prezentowało się następująco: „parter zajmowały stoiska z artykułami gospodarstwa domowego, artykułami mydlarsko-kosmetycznymi i branży elektro i radiotechnicznej. Piętro pierwsze to ciąg odzieżowy: damski, męski i dziecięcy. Zastosowano tu łatwo dostępne dla klienta niskie wieszaki z odzieżą, oraz gabloty preselekcyjne. Istotą ciągu jest takie usytuowanie stoisk, że można przechodząc koło nich ubrać się „od głowy do stóp”. Lecz żeby się obuc – trzeba przejść piętro wyżej, gdzie rezyduje branża skórzana i obuwnicza.” (Trybuna Mazowiecka nr 62, 14.03.1963)

Była to centralna, a zarazem największa placówka handlowa w skali powiatu. Handlowiec był symbolem nowoczesności, a jego wizerunek stał się wizytówką miasta. Stąd jego obecność na licznych pocztówkach oraz fotografiach szczególnie z lat 60. i 70. XX wieku.
Dzięki swojej randze, Dom Handlowy był najlepiej zaopatrywanym obiektem. Klienci mogli liczyć na bardziej atrakcyjny towar niż w innych sklepach, co z kolei przekładało się na największą sprzedaż. Również w okresie tzw. reglamentacji (przydziały, kartki) do Handlowca dostarczano największą liczbę towarów. Dostawy miały miejsce raz na miesiąc, co przyciągało rzesze klientów tworząc gigantyczne kolejki. Ludzie wyczekiwali śpiąc w samochodach, czy też znosząc ławki z pobliskiego Parku Miejskiego.

W 2013 roku mija 50 lat od momentu otwarcia Handlowca. Mimo upływu czasu jego stan techniczny jest oceniany jako dobry. Sam obiekt nie ustrzegł się ingerencji.

Źródło:

https://www.facebook.com/domhandlowyhandlowiec

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1307)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Dom Handlowy Handlowiec
Dom Handlowy Handlowiec
Dom Handlowy Handlowiec

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter