Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Sannickie klimaty

Autor wpisu: goksanniki
Data publikacji: 24.03.2014

Sannickie klimaty to przede wszystkim atmosfera koncertów muzyczno - poetyckich, związanych z Chopinem i folklor regionu gąbińsko - sannickiego.

Koncerty organizowane są regularnie od marca 1981 roku przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie, sannickie Koło TiFC i Gminny Ośrodek Kulltury, a w ostatnich latach wspólnie z Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Upamiętniają pobyt młodego Chopina latem 1828 roku i dozgonne związki wielkiego kompozytora z Konstantym Pruszakiem, synem ówczesnego właściciela majątku Sanniki.

W czasie koncertów rozbrzmiewają utwory Chopina i innych kompozytorów w doskonałych wykonaniach, znani aktorzy prezentują poezję lub chopinowską korespondencję. Towarzyszą temu wernisaże - wystaw plastycznych, fotograficznych i innych.

Najpiękniej opisują tę atmosferę słowa: "Na niedzielne koncerty do Sannik jeździ się jak z wizytą do najbliższych, drogich nam przyjaciół. Nie trzeba anonsować się telefonicznie. Nie trzeba wkładać sztywnego wieczorowego stroju. Nie trzeba wreszcie kosztownych biletów i wcześniejszych rezerwacji, aby posłuchać czarodziejskiej muzyki Fryderyka Chopina w interpretacji największych, współczesnych pianistów” (Ireneusz Wypych "Fryderyk w Sannikach", Petroecho Nr 13 z 1.04.1999).

O tym jak tu jest mówią bywalcy i liczne wpisy w kronikach, np.: "Zawsze ta sama gościnność, wspaniała publiczność - gorąca i w związku z tym wspaniała atmosfera. Znając to staramy się nie zawodzić oczekiwań.(...)" Maria Korecka - Soszkowska, Krzysztof Tyniec

"W takich miejscach jak Sanniki muzyka Chopina brzmi jeszcze bardziej wzruszająco, zwłaszcza w tak mistrzowskich wykonaniach" Adam Rozlach (po występie Kulka Trio)

"To miejsce magiczne... Łączy artystów i ludzi...I tłumioną codziennością wrażliwość od lat w nich budzi...(...) Dorota Stalińska, "To tak miło znowu, w tym pięknym miejscu grać muzykę Fryderyka Chopina (...)” Anna Maria Stańczyk

"Jakże to wzruszające, że jeszcze istnieje coś takiego jak arystokracja ducha" Henryk Talar

"To dobrze, że istnieje takie miejsce jak Sanniki - tu naprawdę czujemy się potrzebni, słuchani sercem i otuleni serdecznością... Do zobaczenia" Anna Seniuk, Jerzy Sterczyński

Wspólnie - artyści, uczestnicy, organizatorzy - tworzymy piękno, jakim jest obcowanie ze sztuką i przyjazne bycie razem.

A dla tych, którzy cenią ludowość, bliski jest i będzie sannicki folklor, z którego Chopin czerpał inspirację do tworzenia swojej muzyki. Reprezentuje go Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Sanniki" z sześćdziesięcioletnią historią. Brał udział w obchodach 300. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej w Wiedniu, gdzie towarzyszył też na krótko Papieżowi Janowi Pawłowi II, w Festiwalach Chopinowskich w Dusznikach Zdroju, imprezie towarzyszącej Międzynarodowemu Konkursowi Pianistycznemu im. F. Chopina, występował po całej Polsce - od gór po morze i poza jej granicami. Uhonorowany Odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" i Medalem "Pro Masovia".

Chodzony, kujawiaki, oberki, polki, stare pieśni i przyśpiewki... i jakie barwne stroje! Inne niż w pobliskim łowickim regionie!

Zaspół ma w programie "Suitę sannicką", "Obrazek sannicki", "Wesele sannickie", widowisko Bożonarodzeniowe - do przeżywania w Sannikach lub w miejscu, do którego zespół jest zaproszony. GOK oferuje również występy samej kapeli ludowej i "Spotkania z folklorem" ( warsztaty wycinankarskie, prowadzone przez twórczynie ludowe i inne atrakcje).


Od 46 lat zaprasza na "NIEDZIELE SANNICKIE" (ostatnio w pierwszą niedzielę lipca), gdzie obydwa wspomniane klimaty łączą się. W ciągu dnia można doświadczyć  wszystkich tych wydarzeń i kulturalnych smaków.

Konkurs

Źródło: GOK Sanniki

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1491)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter